Mültecilik

Published on Ağustos 31st, 2020

0

Kemal Altun, bu yıl da Hamburg’da anıldı

1983’te Almanya’nın mülteci politikasını protesto için mahkemenin altıncı katından atlayarak hayatına son veren Kemal Altun, bu yıl da unutulmadı.

23 yaşındaki Kemal Altun, 30 Ağustos 1983 tarihinde Berlin’deki iltica mahkemesinde, Türkiye’ye iade edileceğini anladığında idari mahkemenin altıncı katından atlayarak iade kararını ve Almanya’nın iltica politikasını protesto ve teşhir etmişti. O günden bu yana Kemal Altun başta Berlin olmak üzere her yıl Kassel ve Hamburg’da saygı ile anılmakta. Zira onun bu ölümcül tavrı karşısında kanlı ve karanlık 12 Eylül döneminde, Almanya’nın sığınma başvurularında bulunanları Türkiye’ye iade etme politikası ciddi değişiklikler geçirmek zorunda kalmıştı.

30 Ağustos 2020, Pazar günü öğleden sonra Hamburg’un Altona semtindeki Kemal Altun Platz’da düzenlenen bir etkinlikte dostları, demokrat çevrelerden duyarlı insanlar, festival havasında gerçekleşen bir şenlikle onu andılar. Etkinlikte onu, cesur tavrı ve protesto eylemini anan konuşmaların yanı sıra, mevcut yürürlükte olan iltica politikalarını da söz alan konuşmacılar masaya yatırdılar. Siyasi anma niteliğindeki göz doyuran etkinlikte birbirinden farklı müzik gruplarının dinletileri de büyük beğeni topladı.

Etkinliğin gerçekleşmesinde rol alanlardan Avrupa Postası gazetesi sahibi Adil Yiğit, 12 Eylül’den bu yana Türkiye’den Almanya’ya iltica etmek isteyenlerin ve bu akının hiçbir dönemde kesintiye uğramaksızın aralıksız devam ettiğini, bunun ciddi ve görmezden gelinemeyecek bir demokratik sorun olduğunu, günümüzde bile insanların binbir zorluklarla engelleri aşıp Almanya’ya gelmeye çalışarak iltica talebinde bulunduklarını, bunların çok azına iltica verildiğini, genç ve nitelikli vasıflılara öncelik tanındığını, gerçek anlamda politikayla uğraşıp uluslararası yasalarca iltica almayı hak edenlere red talebinin verildiğine kısaca değindi.

Hasan Burgucu: Bu resim 7 yıl öncesinden. 30. yıl etkinliğinden (Sağda Hülya Aslan soldaki Beate artık aramızda yok maalesef)

(almanyalilar.com)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑