Almanya

Published on Kasım 25th, 2021

0

KCDK-E: Yasağın kalkması, sorunun çözümünün ve demokrasinin gelişmesinin önünü açacaktır

Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDKE) Eşbaşkanlık Divanı tarafından yapılan açıklamada “Almanya’da PKK yasağının kalkması Kürt sorunun Demokratik çözümünün ve Türkiye’de demokrasinin gelişmesinin önünü açacaktır.” dendi.


Avrupa Demokrat Haber Merkezi

KCDK-E tarafından yapılan açıklama şöyle:

Almanya’da PKK yasağının kalkması Kürt sorunun Demokratik çözümüne ve Türkiye’de demokrasinin gelişmesinin önüne açacaktır

Almanya’nın Türkiye ile olan siyasi ve ekonomik ilişkileri sonucu 1993 yılında dönemin Alman hükümeti, Türk daveletinin talebi üzerine siyasi bir kararla PKK faaliyetlerini Almanya’da yasaklaması Kürtleri kriminalize ettiği gibi, Kürt sorunun demokratik yollardan çözümünün önünde de engel teşkil etmektedir.  Aynı zamanda bu yasak Türk devletin Kürdistanda sürdürdüğü katliamlarının önünü açmaktadır.

Ancak şu bir gerçektir ki artık hem Kürdistan, hem bölge, hem de dünya koşuları değişmiştir. Artık eski yöntemlerle meselelere yaklaşmak hem sorunları derinleştirmekte hem de demokrasi ve uluslararası hukuka zarar vermektedir.

Ortadoğu’da demokratik, ortak yaşam ve kadın özgürlüğü farklı kimlik ve inançların ortak yaşamını savunan bir hareketi, yine DAİŞ karşı insanlık adına mücadele eden yenilgiye uğratan PKK yasağını sürdürmek demokrasinin gelişmesini engellediği gibi, DAİŞ zihniyetli diktatör Erdoğan’ın önünü açmakta bölgede kaosu ve krizi derinleştirmektedir.

Almanya’da kurulan yeni hükümet, Reber Öcalan ve PKK ile Türk hükümeti arasında 2013-2015 arasında yürütülen müzakere sürecini ve PKK’nin Ortadoğu’da DAİŞ’e karşı verdiği mücadelede ki rolünü dikkate almalıdır. Kürt sorunun demokratik yöntemlerle cözümü için PKK yasağını kaldırarak bir degişikliğe gitmesi sorunların çözümünde kolaylaştırıcı olacağı gibi Türkiye’nin demokratikleşmesinin önünü açacaktır. Bilinmektedir ki Türkiye’nin demokratiklesmesinin yolo AMED gecmektedir. Yani Kürt sorunun siyasal cözümü Türkiye ve ortadogunun demokratikleşmesinin de anahtarıdır.

Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı’nın 2018’de verdiği karar ve Belçika Yüksek Mahkemesi’ninde 2020’de verdiği kararda, PKK’nin terörist bir örgüt olarak ele alınamayacağını; PKK’nin, savaş hukuku kapsamında ve savaşan taraf statüsü ile ele alınmasına karar vermiştir.

Bu hukuki kararlara dünyadaki tüm toplumların vicdanında özgürlük, eşitlik ve kadın özgürlük mücadelesi olarak kabul edilen PKK’e yasağını sürdürmek hem hukuk hem de insanlık vicdanını hiçe saydığı gibi Kürt sorunun demokratik çözümünü engelliyor. İşgalci Türk devletinin Rojava’da, Şengal’de, Başûr’da yani tüm Kürdistan’daki Kürt katliamının önünü açmakta olduğunu görerek artık PKK yasağın kalması gerekmektedir.

Bu talep sadece Kurdistanlı kurum ve Kürt halkının talebi değil, farklı ülkelerde de farklı toplumsal kesimlerin talebi olarak parlamentolarda, konferanslarda, kongrelerde ve sokak eylemlerinde dile getirilmektedir.

Artık zamanı geldi PKK ve diğer Kürt örgütleri üzerinde Almanya’daki yasaklar ve EU terör listesinde çıkarılması gerekmektedir.

KCDK-E olarak Almanya’daki uygulanan PKK yasağı ve Kürtleri kriminalize etme politikalara karşi 27 Kasım’da Alman kurumlarının öncülüğünde Berlin`de yapılacak yürüyüşe ve diğer ülkelerde aynı amaçla yapılacak etkinliklere başta kürdistan halki olmak uzere tüm özgürlük ve eşitlik isteyen herkesi katılmaya çağırıyoruz.

KCDK-E Eşbaşkanlık Divanı / 25 Kasım 2021

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑