Kültür-Sanat

Published on Nisan 11th, 2022

0

Kaypakkaya’yı anlatan Tiyatro “Pukeleka” Avusturya’da iki kentte halkla buluştu


PUKELEKA Cumartesi günü Avusturya’nın başkenti Viyana`da ve dün de Wels kentinde halkla buluştu. Viyana`da ve Wels`te Tiyatro salonları yoğun kitle katılımıyla doldu.

-FOTO GALERİLİ-


TKP/ML`nin kurucusu komünist önder İbrahim Kaypakkaya`nın katledilişinin 49. yılında; Kaypakkaya`nın yaşamını ve politik duruşunu konu edinen Tiyatro oyunu;  PUKELEKA Cumartesi günü Viyana`da dün de Wels kentinde halkla buluştu.
Viyana`da ve Wels`te Tiyatro salonları yoğun kitle katılımıyla doldu.

İstanbul DRAM Tiyatrosunun PUKELEKA ( Gül ve Ateş ) isimli oyunu öncesi Kaypakkaya şahsında tüm devrim ve sosyalizm için ölümsüzleşenler anısına saygı duruşları yapıldı. Avrupa Tiyatro turnesini 10 yerde organize eden Partizan tarafından, Tiyatroya katılan kitleye hitaben “Hoşgeldiniz!” konuşmaları yapılarak, Kaypakkaya`nın tarihsel önemi, komünist çizgisi, mücadele hattı ve bugün mücadelede anlamına dikkat çeken konuşmalar yapıldı.

Tiyatro oyunu öncesi 68 kuşağının devrimci mücadelesi, Amerikan 6. Filosunu protesto eylemleri, işçi, köylü ve gençlik eylemleri, 15 -16 Haziran Büyük işçi direnişi, 12 Mart Askeri faşist darbesi, THKO`lu Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan`ın idamları, Kızıldere`de THKP/C ve THKO kadroları Mahir Çayan ve 9 devrimcinin katledilmesi, Nurhaklar`da Sinan Cemgillerin katledilmesi, TKP/ML TİKKO ya yönelik Vartinik baskını Ali Haydar Yıldız`in toprağa düşmesi, İstanbul`da Ahmet Muharrem Çiçek`in çatışma sonucu ölümsüzleşmesi gibi Mücadele süreçlerini ve yaşanan olayları konu edinen, tarihsel bellek oluşturmaya hizmet eden bir sinevizyon gösterildi. Kaypakkaya`nın 68 devrimci kuşağındaki yeri, mücadelede önderlik boyutuna dikkat çekilen görüntüler kitleye izletildi. Sinevizyon ardından, Tarihe ışık tutan PUKELEKA (Gül ve Ateş) adlı kurgusal oyun sahnelendi.

Büyük bir titizlikle ve oyuncu yeteneğiyle sergilenen sahnelerde, kitle Tiyatroyu alkışladı.
Yaklaşık 90 dakika süren oyun bitiminde; Kaypakkaya ” Belki olmayacağız ama, Çelik aldığı suyu unutmayacak!” sözüyle Kaypakkaya`nın mücadelede yaşadığı ve her yerde yaşatıldığına yönelik mesaj verilerek oyun bitti.

Oyun bitip, Tiyatro oyuncuları Sahneye topluca kitleyi selamlamak için geldiklerinde; Kitle tarafından İstanbul DRAM Tiyatrosu oyuncuları ayakta alkışlandı.
Oyun bitimi sonrası kısa aranın ardından, Grup İsyan Ateşi solisti Yılmaz Karaaslan Sahneye davet edildi. Grup İsyan Ateşi bileşeni Yılmaz Karaaslan`ın söylediği devrimci türkü, marş ve ezgiler kitlenin beğenisini topladı. Müzikal sunum sonrası ise, Tiyatronun yönetmeni Cihan Şan ve oyuncular; Ergin Düzgün, Serkan Aydın, Neşe Mengüloğlu ve Linda Çandır sahneye davet edilerek 30 dakikalık bir söyleşi yapıldı.

Söyleşide, oyuna dair kitle tarafından değerlendirme, öneri ve eleştiriler alındı.Yönetmen ve oyuncuların sorulara ve önerilere verdikleri yanıtlar ardından Tiyatro etkinlikleri sonlandırıldı.
Gerek Viyana, gerekse Wels kentlerinde yapılan etkinlikler yoğun katılımlı ve coşkulu geçti.
Pukeleka, önümüzdeki hafta Basel, Zürih ve Stuttgart`ta daha sonraki hafta ise LiegeKöln, RotterdamHamburg ve İnnsbruck kentlerinde halkla ve devrimci demokrat kesimlerle buluşacak.
Kaypakkaya`nın yaşamını konu edinen PUKELEKA adlı oyun Gazete, TV ve medya sitelerinde yaygın şekilde haber konusu edildi.

Büyük bir ilgi ve heyecanla oynananacak yerlerde kitlenin beklediği Tiyatroya ilgi yoğun. Daha ileri tarihlerde de Londra, Berlin, Paris gibi merkezlerde Tiyatronun halkla buluşmasının planlandığı da söylenmekte.

Avrupa Haber Merkezi -AHM – Avusturya

10 Nisan 2022

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑