Almanya

Published on Mayıs 30th, 2022

0

Kaypakkaya ve Parti Gecesi’ne binler katıldı


Nisan Güneşi’nin 50. yılı binlerin katıldığı bir etkinlikle kutlandı

Proletarya Partisi’nin 50.yılı Almanya’nın Ludwigshafen kentinde binlerce insanın katılımıyla ve büyük coşkuyla kutlandı.

Özgür Gelecek Gazetesi’nin sitesinden aldığımız haberi olduğu gibi veriyoruz:

28 Mayıs’ da “Kuruluşunun 50.yılında Partiyle Umudu Büyütüyoruz” şiarı ile gerçekleştirilen gece, dünyada, Türkiye ve T. Kürdistanı’nda devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşunun ardından Proletarya Partisi adına yapılan konuşmada “Bugün ezilenlerin her zamankinden daha fazla birleştiğini ve yarım asırlık mücadele tarihimizin  bizlere silahlı mücadele ısrar etme zorunluluğunu bir kez daha göstermiştir. Kaypakkaya çizgisinde ısrarcı olmak MLM ‘de ısrarcı olmak demektir.

Silahlı mücadelenin miadı doldu diyenler Kaypakkaya çizgisinden sapanlardır. Emperyalizme, faşizme ve her türden gericiliğe karşı tek silahımız MLM çizgisidir, Kaypakkaya’ dır. Kahrolsun emperyalizm, faşizmin ve her türden gericilik! Yaşasın Partimiz TKP-ML, Halk Ordusu TİKKO! Yaşasın Gençlik Örgütümüz TMLGB ve Kadın Örgütümüz KKB” denildi.

Nisan Güneşi adına yapılan konuşmanın ardından sahne alan Partizan Müzik Topluluğu sinevizyon gösterimi eşliğinde şiir ve marşlar / türküler seslendirdi.

Sergilenen halk oyunları gösterisinin ardından HDP adına konuşma yapan Ertuğrul Kürkçü ise “Hepimiz Türkiye Devrimci Hareketi ‘nin ortak paltosu altından çıktık. Bir aile fotoğrafı gibi. Bir çok farklı rengi bir arada tutan bir fotoğraf. Ama bu fotoğrafda İbrahim Kaypakkaya’ nın yeri ve önemi ayrı bir yerde duruyor. 50 yıl geçti dile kolay. Geriye dönüp baktığımız da çok zor bir 50 yılı geride bıraktığımızı görüyoruz. Dünya bugün maalesef sosyalist blokların yıkıldığı ve gericilerin hakim olduğu bir yer.

Bugün Kürdistan ‘da yaşanan olumlu gelişmeler İbrahim Kaypakkaya’ nın çizdiği yolun hakkını verir nitelikte. Türkiye Devrimci Haraketi’nin mirası bugün Kürt Devrimci Hareketi tarafından iade edildi. HDP bu ortak kazanımın iradesidir. İbrahim Kaypakkaya kısa hayatına çok şey sığdırdı. Beni en çok etkileyen sözü ise  eğer partinin çıkarları ile halkın çıkarları karşı karşıya gelirse, bizim safımız halkın çıkarları olacaktır. Bu hizipçilik değil devrimciliktir” dedi.

Ertuğrul Kürkçü’nün ardından sahne alan sanatçı Erdal Bayrakoğlu ise Kaypakkaya gecesine geleceği için kendisine yönelik getirilen yasaklara inat burada sanatıyla olacağını vurguladı ve Türkçe ve Lazca eserler seslendirdi.

HBDH adına yapılan konuşmada ise 68 kuşağında devrimci dayanışmanın güçlü olduğu ama gelinen aşamada, dayanışmanın değil de rekabetin kurumlar arası geliştiğini, HBDH ‘ın ise dayanışma ruhunu yeniden canlandırmak için ileriye doğru atılmış güçlü bir adım olduğunu ve bu hareket içinde yer alan tüm kurumların siper yoldaşlığının, 71 haraketinin bizlere devrettiği dayanışmaya ruhuyla ele aldığını vurguladı.

Verilen kısa bir aranın ardından, Rojava’da ölümsüzleşen Lorenzo Orsetti ‘nin de ailesinin içinde olduğu 27 Şehit ailesi  tek tek sahneye davet edilerek plaketleri iletildi. Şehitlerin isimleri, mücadele geçmişi hakkında verilen kısa bilgiler ve fotoğrafların sahneye yansıması ile birlikte gelen aileleri, kitlede büyük coşku yarattı.

Şehit aileleri adına yapılan konuşmada ise “şehitlerimiz yolu bizim yolumuzdur, onların bizlere devrettiği o şanlı bayrağımızı daha yukarı kaldıracağız” denildi. Duygusal anların yaşadığı  bu bölümde, kitle hep bir ağızdan  “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür “ sloganı atıldı.

Şehit aileleri adına yapılan konuşmanın ardından MLPD genel sekreteri Gabi Fechtner ise Alman devletinin anti-komünist yanına dikkat çekerek, “Münih Komünistler Davası aslında komünist harekete yönelik bir saldırıdır ve  bizlerin enternasyonal anlamda daha güçlü birliktelikler yaratma sorumluluğu vardır” dedi.

Rojava’dan video mesaj gönderen DKP, MKP ve MLKP ise Nisan Güneşi’nin 50. yılını kutlayarak, birlikte mücadelenin her zamankinden daha önemli olduğunu ve İbrahim Kaypakkaya’yı anmanın ve anlamanın yolunun burdan geçtiğini vurguladılar.

Video mesajlar dışında uluslararası komünist hareketlerden ve Türkiyeli devrimci örgütlerden yazılı mesajlar geldi.

Gece’ye mesaj ileten Türkiyeli ve dünyadan devrimci-komünist örgütler:

-TİKB

-KBDH

-MKP AVRUPA KOMİTESİ

-BOLŞEVİK PARTİZAN

TKİP YURT DIŞI KOMİTESİ

Geceye gönderilen Enternasyonal mesajlar

-Filipinler Komünist Partisi

-Nepal Komünist Partisi Partisi (Devrimci Maoist)

-Peru Komünist Partisi

-Afganistan Komünist (Maoist) Partisi

-(Yeni) İtalyan Komünist Partisi

-Devrimci Parti ve Örgütlerin Enternasyonel Koordinasyonu -ICOR Ana Koordinatörlüğü

-Yurtsever Demokratik Sosyalist Parti-Tunus

-Meksika Komünist Partisi

-Sri Lanka Maoist Devrimci Birlik

-İtalyan Marksist-Leninist Parti

-Komünist inşa -Almanya

-Bulgaristan işçi Köylü Partisi

-Ve ayrıca 27 yıldır Fransa’da tutsak edilen Lübnanlı Devrimci George Abdullah’ın mesajı.”

Video mesajlarının ardından sahneye çıkan Suavi söylediği ezgiler ile kitlede büyük bir coşku yarattı. Ardından sahne alan sanatçı Rojda ise İzmir’ de katledilen Deniz Poyraz için yazılan bir eseri seslendirerek “birlikte faşizme karşı direnmeliyiz” dedi.

Pandemi sürecinden sonra ilk defa bu kadar kitlesel yapılan Kaypakkaya anma gecesine binlerce insanın katılımı dikkat çekiciydi.

Salonun girişinde koridor buyunca dizilen kızıl bayraklar ve kuruluşundan bu yana hem devrimci basında hem de burjuva basında çıkan haberlerin metrelerce büyüklükte ki pankarta basılması, salona giren kitleden büyük ilgi gördü.

Yine gecede hem Türkiyeli devrimci-demokrat kurumların hem yazarların hem de Alman devrimci kurumlarının standlarının yoğun olması geceye festival havası kattı.

50 yıl kutlaması yine Rojda’nın söylediği Kürtçe halaylar ile son buldu. Gece, coşkuyla atılan sloganlar ve çekilen halaylarla sona erdi.


Özgür Gelecek
https://ozgurgelecek37.net/almanya-nisan-gunesinin-50-yili-binlerin-katildigi-bir-etkinlikle-kutlandi/
Videolara da bu linkten ulaşabilirsiniz

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑