İnsan Hakları

Published on Mayıs 22nd, 2021

0

Kayıp yakınları Zübeyir Kurt’un akıbeti sordu

İHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, askerler tarafından gözaltına alınan ve kaybedilen Zübeyir Kurt’un akıbetini sordu. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” şiarıyla her hafta sürdürdükleri eylemin 641’incisinde 23 Kasım 1993 yılında Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde bağlı Ağıllı (Bîrik) köyüne düzenlenen baskın sonucu askerler tarafından gözaltına alınarak katledilen Zübeyir Kurt’un akıbeti soruldu.

Açıklamayı okuyan İHD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Hasan Yalçın, Ağıllı köyüne yapılan askeri operasyonda askerlerin rastgele köylülere ateş ettiğini ve iki köylünün olay yerinde yaşamını yitirdiğini söyledi. Yalçın, Zübeyir Kurt ve bazı köy sakinlerinin, bu olaylar sonrası askerler tarafından gözaltına alındığını söyledi. Operasyon sonrası Kurt’un gözaltına alınan köylülerin dışında farklı bir yerde tutulduğunu belirten Yalçın, “Zübeyir Kurt, üç gün boyunca köyde gözaltında tutulur. Annesi Koçer Kurt, oğlunun soğuktan üşüyüp derisinin morardığını görünce kendisine giysi götürür. Oğlunun isteği üzerine sonradan kendisine sigara götürür. Yine bu süre zarfında oğlunun yemek ihtiyaçlarını da karşılar. Baskın esnasında 3 gün boyunca köyde kalan askerler gözaltına aldıkları köylüleri serbest bırakır. Ayrı yerde tuttukları Zübeyir Kurt’u ise yanlarına alıp götürür” dedi.

Zübeyir Kurt’tan o günden sonra haber alınamadığını belirten Yalçın, Zübeyir Kurt kaybedilmeden 1 yıl önce de kardeşi Abdurrahman Kurt’un gözaltında yapılan yoğun işkence sonucu yaşamını yitirdiğini söyledi.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑