Kadın

Published on Ocak 6th, 2022

0

Katledilen üç Kürt kadın için Paris’te ‘adalet yürüyüşü’

Katledilen üç Kürt kadın devrimci için Paris’te “adalet yürüyüşü” yapıldı. Yürüyüşte, “Katiller yargılanana kadar mücadeleye devam edeceğiz” vurgusu yapıldı. 

Fransa’nın Paris kentinde 9 yıl önce katledilen PKK’nin kurucularından Sakine Cansız (Sara), KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojbin) ve Kürt gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez (Ronahi) için Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F) ve Fransa  Demokratik Kürt Konseyi’nin (CDK-F) çağrısıyla “adalet yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezi önünde bir araya gelen kitle “Adalet karanlıkta kaldıkça Fransa suçludur!” pankartı eşliğinde yürüyüşe geçti. Eyleme Sakine Cansız’ın kardeşi Metin Cansız, Fransız Komünist Parti Genel Sekreteri ve cumhurbaşkanı adayı Fabien Roussel, Paris Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Helene Bidard ve 10. Paris Belediyesi encümenleri, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), ACTİT ve YS katıldı.

Kurumlar ve eylemciler ellerindeki karanfilleri büro önüne bıraktı. Saygı duşunun ardından aileler adına Metin Cansız söz aldı ve “Bu Adalet yürüyüşünde Kürdistanlıları ve bizi yalnız bırakmayan dostları selamlıyorum. Bu katiller yargılanıncaya kadar mücadelemiz sürecek” dedi.

Katliamın tek sorumlusunun tetikçi olmadığını faşist şef Erdoğan ve Türk devletinin olduğunu belirten TJK-E üyesi Zeynep Dersim, “Mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Sosyalist Kadınlar Birliği adına Ayşe Yumli Yeter başından beri adalet mücadelesinde yer aldıklarını ve davanın takipçisi olduklarını belirterek, Sakine’nin öncü duruşuna vurgu yaptı. Yeter, “Fidan Doğan, Leyla Şaylemez, Sakine Cansız’ların bıraktığı bayrak daima yükseklerde. Biz sosyalist kadın hareketinin ve Sosyalist Kadınlar Birliği’nin bayrağı olarak dalgalanmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Fransız Komünist Parti Genel Sekreteri ve cumhurbaşkanı adayı Fabien Roussel,”Fransa derhal adaleti sağlamalı ve bu Fransa’nın DAİŞ barbarlığına karşı direnen ve özgürlük talebiyle mücadele eden Kürt halkına karşı görevi ve ödevidir” diyerek Fransa hükümetini Paris katliam dosyasını aydınlatması için göreve çağırdı.

KCDK-E başkanlık divanından Murat Ceylan, “faşist diktatörlük ve Fransa’nın sessizliğini” kınadı.

Eylem atılan sloganlar ve 8 Ocak cumartesi günü Parite gerçekleştirilecek eylem çağrı ile son buldu.

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑