Sömürgecilik

Published on Şubat 28th, 2022

0

Katalan Cumhuriyeti Konseyi KNK’yi ziyaret etti

Katalonya eski başkanı Carles Puigdemont başkanlığındaki 8 kişilik Katalan Cumhuriyeti Konseyi, Kürdistan Ulusal Kongresi’ni (KNK) ziyaret etti.

Katalan heyette Prof. Dr. Josep Alay, Akademisyen Guillen Fuster, Milletvekili Sergi Miquel, Siyaset bilimci Adria Alsina, Alba Bosch, Katalan Parlamentosu 12 ve 13. dönem milletvekili Aurora Madaula, eski parlamanter ve Barcelona Kent Konseyi Üyesi Antonio Castella yer aldı.

Ziyaretin ardından, Katalan Cumhuriyeti Konseyi, KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus başkanlığındaki KNK Yürütme Konseyi ile ortak bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda Kürdistan ve Katalonya hakkında karşılıklı sunum ve bilgilendirmeler yapıldı.

Katalan Konseyi adına sunumu, Katalan bağımsızlık girişimi öncülerinden ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Carles Puigdemont ve Aurora Madaula; KNK adına ise eşbaşkan Ahmet Karamus ve KNK Yürütme Konseyi Üyesi Nilüfer Koç yaptı.

Dört saat süren toplantıda Katalonya ve Kürdistan’daki gelişmeler ile birlikte, Katalan ve Kürt halkının yaşadığı sorunlar ele alındı. Her iki konseyin öncülüğünde, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi, karşılıklı ilişki ve yardımlaşma amacıyla diyalog ve dayanışmanın süreklileştirilmesi kararlaştırıldı. (ANF)

Tags: , , , ,


About the Author



Comments are closed.

Back to Top ↑