ABD

Published on Mayıs 6th, 2022

0

Karine Jean-Pierre, ilklerin Beyaz Saray sözcüsü olacak

ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray sözcülüğü görevi 13 Mayıs’ta sona erecek olan Jen Psaki’nin yerine Karine Jean-Pierre’i atadı. Jean-Pierre, ABD’nin ilk Siyah kadın ve açık LGBTİ+ Beyaz Saray sözcüsü olacak.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray sözcülüğü görevi 13 Mayıs’ta sona erecek olan Jen Psaki’nin yerine Psaki’nin baş yardımcısı Karine Jean-Pierre’i atadı. Jean-Pierre, ABD’nin ilk Siyah kadın ve açık LGBTİ+ Beyaz Saray sözcüsü olacak.

The New York Times gazetesinin haberine göre, Jean-Pierre Başkanlık seçimleri döneminde Biden’ın kampanyası için çalışmış ve uzun yıllar Demokrat Parti’de iletişime ilişkin görevler üstlenmişti.

Konuyla ilgili konuşan Biden, Jean-Pierre’in “bu zor iş için yalnızca deneyim, yetenek ve dürüstlüğünü beraberinde getirmediğini, aynı zamanda ABD halkı adına Biden-Harris yönetiminin yaptığı işler hakkında iletişim kurma açısından liderlik etmeye devam edeceğini” söyledi.

Kararın ardından Jen Psaki ve Karine Jean-Pierre dün (5 Mayıs) Beyaz Saray’da ortak bir basın açıklaması yaptı.

Halefinin “basın sözcülüğü yapan ilk Siyah kadın ve açık eşcinsel olacağını” ifade eden Psaki, Jean-Pierre’in “pek çok kişinin sesi olacağını” söyledi.

Psaki’nin ardından konuşan Jean-Pierre, terfisinin “tarihi niteliği” üzerine bir soruya da cevap vererek durumun farkında olduğunu ifade etti:

Dışarıdaki pek çok insan için, pek çok farklı toplum için bunun ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Onların başladığı işi devam ettiriyorum ve kariyerim boyunca da böyle yaptım.

Jean-Pierre ayrıca “genç Siyah çocukların kendileri gibi görünen birini Başkanlık kürsüsünde görmesinin önemli olduğunu” söyledi: “Tutkularınızın peşinden gidin; inandığınız şeyi takip edin ve o odağı kaybetmeyin.”

Jen Psaki ile ortak basın toplantısı bitmeden önce “Siyah bir kadın olarak basın sözcülüğü pozisyonuna gelebileceğinden hiç şüphe edip etmediği” de sorulan Jean-Pierre, “Hayır; hiç şüphe etmedim. Sadece bunun için çok çalıştım. Ama ne kadar zor olduğunu anlıyorum” dedi.

Mevcut Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki’nin 13 Mayıs’ta görevden ayrıldıktan sonra MSNBC haber kanalında çalışması bekleniyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın yardımcısı Kamala Harris de ülkede başkan yardımcısı seçilen ilk kadın, ilk siyah ve ilk Güney Asyalı Amerikalı olmuştu.

(Bianet)

Foto: Pixabay

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑