Güncel

Published on Şubat 17th, 2022

0

Karadeniz, Devrimcisini kaybetti: Seçkin Kır yaşamını yitirdi


SYKP ve HDP’nin aktif politika sürdüren üyelerinden olan Kurtuluş geleneğinden Seçkin Kır yaşamını yitirdi.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

1970’lerde Kurtuluş örgütlenmesinde aktif yer alan sosyalist-devrimci Seçkin Kır, yaşamını yitirdi. Karadeniz Kurtuluş’un militan emektarı Seçkin Kır’ın ölüm haberi, sadece Kurtuluş çevresinde değil, tüm Türkiye’de ve Kuzey Kürdistan’da derin üzüntü yarattı.

1955 doğumlu olan Seçkin Kır’ın ölüm haberini alan yoldaşları Letafet Caddesi’ndeki evinin önüne geldi. Yapılan incelemenin ardından Seçkin Kır’ın cesedi kesin ölüm sebebinin belirlenmesi için Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.

Aktif SYKP ve HDP’liydi

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi kurucu üyelerinden olan Seçkin Kır, özellikle Karadeniz’de aktif mücadelede yer alıyordu.

Militanlığından hiç bir zaman vaz geçmeden mücadele yer alan Kır, devlet tarafından son yıllarda da sürekli gözaltına alınıyor, yargılanıyor, cezaevine atılıyordu. Hiç bir baskı ve tutuklamalar, yargılamalar Seçkin Kır’ı mücadelesinden geri alamıyor, o Karadeniz’in enternasyonalist sosyalist-devrimcisi olarak en ön saflarda yer almaya devam ediyordu.

Partisi SYKP’nin de bileşeni olduğu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi üyesi olan Kır, HDP’nin de Karadeniz’de örgütlenmesinde yoğun emek harcayanlar arasındaydı. Seçkin Kır’ın ölümü nedeniyle HDP tarafından bir mesaj yayımladı: “PM Üyemiz Seçkin Kır’ın hayatını kaybetmesini derin bir üzüntüyle karşıladık. Ömrünü eşitlik, özgürlük ve sosyalizm mücadelesine adayan yoldaşımızın ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.”

HDP’yi kuran Halkların Demokratik Kongresi (HDK)’nin oluşumu için de yoğun çaba harcayan Seçkin Kır, son yıllarını özellikle de sosyalistlerin, devrimcilerin ve yurtseverlerin birliğine, ortak mücadelesine adamıştı.

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑