İnsan Hakları

Published on Nisan 9th, 2021

0

Kansere yakalanan 27 yıllık tutuklu Şemsettin Özer’den acil çağrı!


Şemsettin Özer, cezaevinden sosyalist aktivist ve yazarlar Sibel Özbudun ve Temel Demirer’e gönderdiği mektubunda acil yardım ve destek bekleyen Özer, mektubunda “Bu konuda sizlerden ve sizin gibi bilim, aydın-yazar dostlardan da destek bekliyorum.” çağrısında bulunuyor.

Samsun Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Şemsettin Özer (53), yaklaşık 3 ay önce nefes almakta zorlanması üzerine cezaevi revirine kaldırıldı. Durumunun ağırlaşması sonrası Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Özer, kimi tetkiklerin ardından tekrardan cezaevine gönderildi. Geçtiğimiz mart ayında ise, Özer’in hastaneden gelen raporlarında, gırtlak kanserine yakalandığı ortaya çıktı.

‘TAHLİYE EDİLMESİNİ İSTİYORUZ’

Özer’in sağlık durumuna ilişkin bilgi veren ailesi, Özer’in yaklaşık bir aydır koronavirüs salgını nedeniyle karantina koğuşunda tutulduğunu ve elbiselerini dahi yıkayamayacak halde olduğunu aktardı. Özer’in durumunun her geçen gün daha da kötüye gittiğine dikkati çeken aile, “Tahliye edilmesini istiyoruz. Ömrü cezaevlerinde geçti. Kanser teşhisi de konuldu. Biz evde tedavisine devam edelim” çağrısı yaptı.

ÖZER’DEN ÇAĞRI

Şemsettin Özer, cezaevinden sosyalist aktivist ve yazarlar Sibel Özbudun ve Temel Demirer’e gönderdiği 1 Nisan tarihli mektubunda yardım çağrısında bulundu.

Şemsettin Özer’in çağrısı şöyle:

Dostlar Sibel ve Temel,
şahsınızda herkesi selamlıyorum.
Cezaevinde yirmi yedi (27) yılımı bitirip özgürlüğüme üç (3) yıl kala gırtlak kanserine yakalandım. Şu anda infazımın durdurulması için avukatlarım uğraşıyorlar.
Bu konuda sizlerden ve sizin gibi bilim, aydın-yazar dostlardan da destek bekliyorum.
Geç olmadan bir adım da siz atın. Yoksa yarın çok geç olabilir.

Saygılarımla
01.04.2021

DEMİRER: ÖZER’İN SESİNE SES OLALIM

Avrupa Demokrat’a bilgilendirmede bulunan yazar Temel Demirer de şu açıklamada bulundu:

“Şemsettin Özer 53 yaşında. Bir şiir ve bir felsefe kitabının yazarı. Hayatının yarıdan fazlasını (27 yıl) cezaevinde geçirdi. Tahliyesine üç yıl kaldı, ama Özer’e gırtlak kanseri teşhisi konuldu. Şemsettin Özer bir hasta tutsak. Yaşayabilmesi için bir an önce tahliye edilmesi gerekiyor… Çok geç olmadan…

Şemsettin Özer’in sesine ses katalım…

Hasta tutsak Şemsettin Özer hemen tahliye edilsin!

27 YILLIK TUTUKLULUK

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta tutuklular listesinde bulunan Özer, Batman’ın Beşiri ilçesinde 1995 yılında gözaltına alınarak tutuklandı. Sonrasında yapılan yargılamada Özer hakkında “ülke birliği ve bütünlüğünü bozmak” suçlamasıyla müebbet hapis ve 5 yıl hapsi cezası verildi. İlk olarak Batman Cezaevi’ne konulan Özer, daha sonra sırasıyla Siirt, Muş ve en son Bafra T Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Özer, 27 yıl tutukluğu boyunca
ülser rahatsızlığı, tansiyon, migren ve sinüzit gibi hastalıklarla boğuşuyor.

Özer, ayrıca cezaevinde “Felsefe ile kendini arayan insan” ve “Ömrümün 7 günü” isimli kitapların yazarı.

(Mezopotamya, Avrupa Demokrat)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑