İnsan Hakları

Published on Kasım 29th, 2020

0

Kandıra’da kadın mahpusların koğuşuna baskın

HDP’li eski Milletvekili Çağlar Demirel, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde koğuşlarına baskın yapıldığını, saatlerce süren aramanın sonunda birçok özel eşyaya el konulduğunu iletti.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit ve  cezaevlerindeki hak ihlallerini protesto amaçlı başlatılan açlık grevinin üçüncü gününde Kandıra 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde koğuşlara baskın yapıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eski Eş Genel Başkan Sebahat Tuncel, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gülten Kışanak ve HDP eski Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ve çok sayıda mahpusun koğuşu basıldı. Baskının, Çağlar Demirel’in, açlık grevi kararını duyurmasının ardından gerçekleştiği belirtildi.

“Kalem ve kitaplara el konuldu”

Dersim Belediye eski Eşbaşkanı Nurhayat Altun, dün ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, grev kararı alan Demirel ile beraber Yüksekdağ, Tuncel, Kışanak ve birçok siyasetçinin hücrelerine baskın düzenlendiğini söyledi. Altun, baskında, siyasetçilerin tuttuğu notlar, savunmaları, şiir ve edebiyat çalışmalarının yanı sıra kalem ve kitaplarına da el konulduğunu aktardı.

Çağlar Demirel açlık grevinde

Jinnews ise Çağlar Demirel ailesiyle yaptığı görüşmeye yer verdi. Demirel, ailesine koğuşlarına baskın yapıldığını ve saatlerce arama yapıldığını söyledi. Demirel, cezaevlerinde keyfi uygulamaların gün geçtikçe arttığını,  baskında pandemi kurallarının ihlal edildiğini ve birçok özel eşyaya el konulduğunu iletti.

Demirel, “Bu antidemokratik uygulamalarla beraber, cezaevlerinde süren tecrit ve hak gasplarına ve gittikçe artan siyasi soykırım operasyonlarına karşı, demokratik mücadele içerisindeki herkesin terörize ediliyor olmasına karşı bugünden itibaren 5 günlük dönüşümlü süresiz açlık grevine başlamış bulunuyorum” dedi.

Öte yandan açlık grevinin yanı sıra mahpusların, Öcalan’ın tutuklu bulunduğu İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne nakil başvurusunda bulundukları belirtildi. 

Tags: , , , , ,


About the Author



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑