Kadın

Published on Ağustos 17th, 2021

0

Kadınlar ‘Taliban bizi götürür’ diyerek çatılardan atlayıp intihar ediyor


Taliban’ın kontrolü ele geçirdiği Afganistan’daki kadınların, ‘Bizi Taliban götürmesin, bu ölüm daha şereflidir’ diyerek intihar ettiği belirtildi.

ABD’nin geri çekilmesiyle beraber ülkede kontrol ettiği alanları hızla genişleten Taliban, dün başkent Kabil’e de girerek yönetimi ele geçirmişti.

Pek çok kişi ülkeden kaçmaya çalışırken, özellikle kadınlar öldürülme ve özgürlüklerinin gasp edilme korkusuyla yüz yüze.

Şuanda Kayseri’de yaşayan Afgan Mülteciler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği kurucularından Dr. Zakira Hekmat, Taliban’ın kadınlar için ölüm anlamına geldiğini söylüyor.

Hekmat, “Durum o kadar kötü ki… Biz onu gördük, çok eski zamanlarda gördük Afganistan’da. Kadınlar evden çıkamıyordu. Kız çocuklarının okulları yoktu. Şu an onlar için sadece ölüm diye düşünebiliyorum” diyor.

Yaşananların çoğunun şu an basında çıkmadığını belirten Hekmat, “Birçok kadın intihar etti maalesef Afganistan’da. “Bizi Taliban götürmesin, bu ölüm daha şereflidir bizim için” diyerek çatılardan atladılar. Dükkanlardaki kadın fotoğraflarını boyayarak silmeye çalışan kişiler var. Bu ne demek? Yani 20 sene öncesindeki kara günlere gitmek demek. Kadın istemiyoruz demek. Bu çok korkunç bir şey” ifadelerini kullanıyor.

Tüm dünyaya Afganistan halkını yalnız bırakmama çağrısı yapan Hekmat, şöyle sesleniyor:

İnsanlar ölüyor, tüm dünya sadece bakıyor. Afganistan’ın batmasını tüm dünya sadece gözlemledi, hiçbir şey yapmadılar. Dünyaya seslenmek istiyorum: Lütfen Afganistan’ı yalnız bırakmayın. Onlar da insandır. Bizim suçumuz Afganistan’da doğmak mı? Biz insan değil miyiz? Bizim çocuklarımız çocuk değil mi? Onların hiçbir suçu günahı yok.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑