Güncel

Published on Şubat 1st, 2022

0

Kadıköy’den ‘faturalarınızı iade edin’ çağrısı

Enerji-SA önünde yapılan açıklamada halka seslenen Kent Emekçileri dayanışması, faturaları iade etme çağrısı yaptı. 

Kent Emekçileri Dayanışması, “Faturaları, Cengizler-Sabancılar ödesin. Biz iade ediyoruz” şiarıyla Kadıköy Enerji-SA önünde açıklama yaptı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm’ün de katıldığı eylemin metnini Doğan Baran okudu. “Asgari ücrete yüzde 50 zam yaptık” diye şov yapıldığını kaydeden Baran, “Sonra da zaten enflasyonun, AKP’nin kurumu olan TÜİK’in verdiği oranlarla bile yüzde 40-50’lere ulaşması yetmezmiş gibi elektriğimize, doğalgazımıza zam yaptılar” dedi. 

Elektriğe tek seferde yüzde 125 zam yapılarak ülke tarihinin rekorunun kırıldığının altını çizen Baran, “Peki biz kimleri besliyoruz. Türkiye’de artık elektrik özel şirketlerin kontrolünde. Cengiz Limak Kolin örneğin en büyük dağıtıcı. Devlet onlara elektriği 35 liradan veriyor, onlar bize 125 liradan satıyor. 
İkinci sırada şu anda önünde durduğunuz Enerjisa var. Bu da Sabancıların. Enerjisa geçtiğimiz yıl kârını yüzde 80 artırdı. İşçisine ise bu yıl sadece yüzde 24 zam yaptı. Kim bilir bu zamlarla daha ne kadar kâr yapacaklar, ceplerini ne kadar dolduracaklar” ifadelerini kullandı.

Baran, şöyle devam etti: “Tespit edebildiğimiz kadarıyla 34 şirket AKP hükümetinin bu teşviki sayesinde elektriği yüzde 50 indirimli kullanmaktadır. Ama halka ateş pahasına satıyorlar.  Bu memleketin zenginliklerini bir avuç sermayedar arasında bölüştüren AKP Hükümeti hem yurttaşlarımızın gelirlerini artırmamakta hem fiyat artışlarına müdahale etmemekte hem de ekonomi yönetimiyle para babalarının paralarına dolar garantisi vermektedir. Bizler bu yağmacı düzeni, bizden çalınanlarla servetine servet katanları protesto ediyoruz. Bu elimizdeki faturalar elektrik faturası değil Sabancılara Cengizlere servet aktarmak için bize gönderilen paçavralardır. Biz bu paçavraları ödemeyi reddediyor ve iade ediyoruz! Alın teriyle geçinen tüm yurttaşlarımızı da faturaları iade etmeleri için enerji şirketlerine gitmeye çağırıyoruz.”

(ETHA)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑