Sömürgecilik

Published on Aralık 28th, 2021

0

Kadıköy’de Roboskî anması: Hesap soracağız

Roboskî katliamının onuncu yılında Kadıköy’de katledilenleri anan HDP İstanbul İl Örgütü, faşist zihniyete karşı ve sorumlular yargılanan kadar mücadele edileceği kaydedildi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, Kadıköy’de Roboskî katliamında yaşamını yitirenleri andı. Katledilenlerin fotoğraflarının taşındığı ve yere mumlarla “10 Roboskî” yazılan anma devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. 

Katliamın tarihinin hatırlatıldığı açıklamada, “Kürt halkına yönelik özel savaş politikalarının bir sonucudur ve son derece planlı  bilinçli yapılmıştır. Tıpkı Suruç’ta, Ankara’da olduğu gibi ve bugünde Bahçelievler ilçemizde gerçekleştirilmek istenen katliam provasında olduğu gibi. Biz biliyoruz ki Roboskî katliamının yıldönümünde ve Deniz Poyraz yoldaşımızın duruşmasına bir gün kala partimize yapılan bu saldırı bir tesadüf değildir. Karşısında mücadele ettiğimiz ve mücadele etmeye devam edeceğimiz her fırsatta partimizi hedef göstermeye çalışan faşist zihniyetin bir girişimidir” denildi. 

Roboskî katliamıyla devletin Kürt halkına yaklaşımının bir kez daha ortaya çıktığı vurgulanan açıklamada, katliamın faillerinin cezasızlık politikasıyla korunduğu vurgulandı. Açıklama şöyle devam etti: Bizler toplumsal barışı inşa etme çabamızda Roboskî katliamının planlayıcıları ve uygulayıcılarının demokratik devletlerde olduğu gibi yargılanmasının takipçisi olmaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki, insanlık dışı uygulamaları yok saymak, unutturmak ya da üstünü kapatmak mümkün değildir. Sadece geçmişle değil, bugün yaşananlarla da yüzleşmek, hakikatleri ortaya çıkarmak vazgeçmeyeceğimiz bir amaçtır.

Roboskî  katliamının üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin, bu katliamın failleri yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmadan kalıcı, adil ve onarıcı bir toplumsal huzur sağlanamayacaktır. Türkiye halkları, demokrasi ve barış güçleri bu hesabı sormak için kararlı bir şekilde mücadeleyi sürdürecektir. Tıpkı  bugün de devletin hiçbir yasa tanımadan uyguladığı saldırılar karşısında susmadığımız gibi. Sorumlularından uluslararası alan dahil tüm hukuk ve siyasi zeminlerde hesap sorulmasını sağlamak için mücadele edeceğiz.”

Eylem sloganlarla sona erdi. (ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑