Türkiye

Published on Aralık 17th, 2021

0

Kadıköy’de asgari ücret protestosu: Sefalet zammını kabul etmiyoruz

2022 yılı için 4 bin 250 olarak açıklanan asgari ücrete tepki gösteren Asgari Ücret Değil İnsanca Yaşam Ücreti Bileşenleri, sermayeye karşı mücadele çağrısı yaptı. Eylemde, “Bizden çaldıklarını almamızın birliğimizi güçlendirmek ve mücadeleyi büyütmekten başka yolu yoktur” denildi. 

Asgari Ücret Tespit Komisyo’nun 4. toplantısı sonrası AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücreti 4 bin 250 TL olarak açıkladı. Asgari Ücret Değil İnsanca Yaşam Ücreti Bileşenleri, Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde, “Sefalet ücretini kabul etmeyelim. Sömürü, rant, talan, savaş düzenine karşı birleşelim” yazılı pankartla açıklama yaptı. 

Basın metnini okuyan Gül İnce sermaye ve iktidarın ekonomik krizi lehine çevirdiğini kaydetti. Temel tüketim ürünlerine her saat  yeni zamlar geldiğine dikkat çeken İnce, “Sene başında ekmek 1,25 TL iken şimdi 3,5 TL’ye çıkmış bulunuyor. Biraz daha ucuz ekmek almak için Halk Ekmek büfeleri önünde oluşan kuyruklar her gün uzuyor. Ayçiçek yağı, peynir, zeytin gibi ürünler asgari ücretle geçinmek zorunda kalanlar için adeta lüks oldu. Gerçek enflasyon almış başını gidiyor. Türk lirası 1 yılda döviz karşısında yüzde 95 değer kaybına uğradı” dedi. 

İnce, şöyle devam etti: “İşçi sınıfının mücadele örgütleri olarak kurulan sendikaları ele geçirmiş ve sermayenin ajanları olarak çalışan bürokratları oturdukları koltuklardan def etmek ve sendikaları gerçek işçi örgütlerine çevirmek için de mücadeleyi büyütmeliyiz. Bizden çaldıklarını almamızın birliğimizi güçlendirmek ve mücadeleyi büyütmekten başka yolu yoktur.”

18 Aralık günü saat 17.00’de Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda düzenleyecekleri mitinge çağrı yapan İnce, “Buradan tüm işçi ve emekçileri bu düzen altında ezilen, sömürülen herkesi bir kere daha ücretli kölelik düzenine karşı mücadeleyi büyütmeye, sefalet ücretini kabul etmemeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Eylem, “Asgari değil insanca yaşam istiyoruz” sloganıyla sona erdi. 

(ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑