Hayvan Hakları

Published on Temmuz 18th, 2022

0

Japonya’da birçok deniz kaplumbağası bıçaklanmış halde ölü bulundu

Japonya’ya bağlı Kumejima adası açıklarında en az 30 yeşil deniz kaplumbağası, bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu.

Japonya’ya bağlı Kumejima adası açıklarında en az 30 yeşil deniz kaplumbağası, ölü bulundu.

Deniz kaplumbağalarının çoğunun boyunlarından bıçaklandığı tespit edildi. Bazı kaplumbağaların ise yüzgeçleri kesilmişti.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre Mainiçi adlı haber sitesi, en az bir balıkçılık şirketinin, kaplumbağaların balık ağlarından uzaklaştırılırken yaralandığını kabul ettiğini açıkladı.

Mainiçi’ye konuşan bir balıkçı “Bazı kaplumbağaları ağdan kurtarıp, denize saldım. Ama ağır olanları kurtaramadım. Ben de onlardan kurtulmak için kaplumbağaları bıçakladım” dedi.

Soyları tükeniyor

Kumejima’daki Deniz Kaplumbağası Müzesi’nde çalışan deniz biyologları ve görevliler, kaplumbağaları kurtarmak için harekete geçti. Ancak olay yerine vardıklarında kaplumbağaların çoğu hareketsizdi.

Deniz Kaplumbağası Müzesi’nin çalışanlarından biri Asahi Şimbun gazetesine yaptığı açıklamada “Hiç böyle bir şey görmemiştim. Sindirmesi çok zor bir şey” dedi.

Yeşil deniz kaplumbağaları Japonya ve küresel koruma grupları tarafından soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hayvanlardan biri olarak tanımlanıyor.

(Karınca)

Foto: Pixabay

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑