LGBTİQ+

Published on Haziran 20th, 2021

0

İzmir’de yüzlerce kişi Onur Haftası’nı kutladı

İzmir’de yüzlerce kişi Onur Haftası’nı kutladı. İstanbul Sözleşmesi’nin selamlandığı eylemde, katledilen Deniz Poyraz ve translar için mücadelenin süreceği kaydedildi.

İzmir’de yüzlerce kişi 2021 LGBTİ+ Onur Haftası’nı kutladı. Alsancak’ta bulunan ÖSYM önünde yapılacak açıklamaya saatler kala Kıbrıs Şehitleri Caddesi polis ablukasına alındı. Sokak başlarına polis barikatları kuruldu. Açıklamanın yapılacağı alan polis çemberine alındı.

LGBTİ+ bayrakları ve LGBTİ+ haklarının, katledilen transların isimlerinin yer aldığı dövizlerle buluşan yüzlerce kişi, HDP’ye yönelik faşist saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın fotografını yakasına yaktı.

‘BİZLERİ VİRÜSTEN ÇOK NEFRET ÖLDÜRÜYOR’
Basın metnini okuyan Zana her dönem aralıksız bir şekilde iktidar tarafından devam ettirilen LGBTİ+fobi, bu sene de iktidarın pandemiyi bahane ederek kullandığı bir politika olduğunu söyledi. İktidarın, pandemi boyunca LGBTİ+’ları hedef almaktan, LGBTİ+’ları hedef göstermekten ve LGBTİ+’ları krimanilize etmekten tek bir an bile geri durmadığının altını çizen Zana, “Biz LGBTİ+’lar, işte tam da bu yüzden diyoruz ki; bizleri virüsten çok, iktidarın topluma yaydığı LGBTİ+ nefreti öldürüyor. LGBTİ+’ları virüsten çok, ırkçı, erkek egemen, heteronormatif, türcü düzen öldürüyor. LGBTİ+’ları virüsten çok, genel ahlak baskısı ve kutsal aile dayatması öldürüyor. LGBTİ+’ları virüsten çok, katillere ödül denilebilecek cezalar veren ve neredeyse katillere acıyan işbirlikçi erkek yargı öldürüyor” dedi.


‘DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ’
Sadece vardık, varız, var olacağız demeye değil; her yürüyüşümüzün onur yürüyüşü olduğunu söylemeye ve bundan sonrada hiçbir LGBTİ+’nın yalnız yürümeyeceğini söylemeye; ırkçı, erkek egemen heteronormatif türcü iktidara karşı her zaman yan yana ve omuz omuza olduğumuzu söylemeye geldiklerini kaydeden Zana, “Bugün burada bizimle dayanışmaya gelen bütün dostlarımıza çok teşekkür ederiz. Direne direne kazanacağız” vurguladı.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ’
Açıklamanın ardından, kitle uzun süre alandan ayrılmadı. “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Translar vardır”, “Lubunyalar her yerde direnişte”, “Vardık, varız, var olacağız”, “Tayyip/Melih kaç kaç ibneler geliyor”, “Hande Kader isyanımızdır”, “Katledilen translar isyanımızdır”, “Trans cinayetleri politiktir” sloganlarının atıldığı  eylemde İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçilmeyeceğinin altı çizildi.

Eylem dans ve alkışlarla sona erdi.

(ETHA)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑