Emek

Published on Nisan 29th, 2021

0

İzmir 1 Mayıs’ında birleşik mücadele çağrısı

İzmir’de DİSK, KESK, TMMOB, Tabip Odası ve İzmir Barosu’nun çağrısıyla Konak Kemeraltı girişinde 1 Mayıs kutlandı. Pankart ve bayrak açılmasına müdahale eden polis 3 kişiyi gözaltına aldı.

İzmir’de DİSK, KESK, TMMOB, Tabip Odası ve İzmir Barosu’nun çağrısıyla Konak Kemeraltı girişinde 1 Mayıs kutlandı. 1 Mayıs için yapılan eyleme İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ile birçok siyasi parti katıldı.

3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Alana yürüyerek gelen siyasi partilere polis pankart ve bayrak açmalarına engel olurken müdahale etti. Müdahalede 3 kişi gözaltına alındı.

İzmir'de polisler 1 Mayıs'ta pankart ve bayraklara müdahale etti
Fotoğraf: Evrensel
İzmir'de polisler 1 Mayıs'ta gözaltı yaptı
Fotoğraf: Evrensel

İzmir Emek ve Demokrasi Güçlerinden heyet polisle görüşerek gözaltıların hastane kontrolünden sonra serbest bırakılacağını söyledi ancak gözaltılar hastane kontrolü sonrası İzmir Emniyeti Güvenlik Şube Müdürlüğüne götürülerek ifadeleri alındı.   

Açıklama öncesi alana girişte kısa bir konuşma yapan Emek Partisi İl Başkanı Emine Uyar, “Bugün  dünyanın dört bir yanında işçi ve emekçiler 1 Mayıs kutluyor bizler de topyekun saldırılara karşı güvenceli iş insanca yaşam için, taleplerimiz etrafında birleşerek mücadeleye devam ediyoruz” dedi.

“KOVID-19 SALGINIYLA İNSANLIĞIN GELECEĞİNİ TEHDİT EDİYOR”

“Faşizme ölüm halka hürriyet”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “İş ekmek özgürlük”, “İşte 1 Mayıs alanlardayız”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarının atıldığı eylemde açıklamayı DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı okudu.

Sarı, “Şu çürümüş düzene karşı yeni bir düzen için, yeni bir başlangıç için yan yanayız. On yıllardır dünya halklarına sınırsız bir emek ve doğa sömürüsü, savaşlar, ekonomik kriz, artan eşitsizlik, yoksulluk, işsizlik dışında hiçbir şey sunmayan bu düzen Kovid-19 salgınıyla insanlığın geleceğini tehdit ediyor” dedi. 

İzmir'de 1 Mayıs kutlandı
Fotoğraf: Evrensel

“HALK YAŞAM MÜCADELESİ VERİRKEN, ŞİRKETLER KÂRLARINI ARTIRIYOR”

“Bugün ‘tam kapanma’ diye sundukları önlem paketinde de işçi sınıfının ve halkın sağlığını ve gelirini değil sermayenin çıkarlarını korumaya çalışıyorlar. Çarklar dönmeye, çalışanların çoğunluğunun işe gitmeye, insanlarımız ölmeye, sağlık emekçilerimiz tükenmeye devam ediyor” diyerek sözlerini sürdüren Sarı, “İşsizlik her gün yeni rekorlar kırıyor. Kod 29 ile tazminat bile alamadan işimizi kaybediyoruz. Halk yaşam mücadelesi verirken, şirketler pandemide kârlarını artırıyor. Ekonomik kriz ve pandemi koşullarında, adaletsizliğin en çirkin yüzü karşımıza çıkıyor” diye konuştu. 

“KOD 29 VE ÜCRETSİZ İZİN ZULMÜNE SON VERİLSİN”

“Sağlıklı, güvenceli ve insanca yaşama hakkımız için yan yanayız” diyen Sarı şu talepleri sıraladı:

Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlansın, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulsun!

Çalışırken hastalanan emekçiler için Kovid-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin!

Kod 29 ve ücretsiz izin zulmüne son verilsin!

İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere destek için kullanılsın!

Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın!

İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın.

Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona, savaşa, silahlanmaya, sermayeye değil aşıya ve sosyal desteklere ayrılsın.

Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın!

Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın, fatura borçları faizsiz ertelensin. 

Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın!

İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın!

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑