Almanya

Published on Haziran 19th, 2022

0

Ivana Hoffman Almanya’da düzenlenen festivalde anıldı

MLKP’nin enternasyonalist savaşçısı Ivana Hoffman, Almanya’da düzenlenen festivalde anıldı. Duisburg tren garında düzenlenen mitingin ardından sloganlarla festival alanına yüründü. Yapılan konuşmalarda, Ivana’nın “Eğer bir gün dönersem, yoldaşlarıma ve çevreme mücadele ruhu ve çelikten irade taşıyacağım. En güzel şarkılar olup, herkesi büyüleyeceğim” sözü anımsatılarak “Ivana geri dönmedi ama mücadele ruhunu bize bıraktı. En güzel şarkılarımızda yaşayacaksın Ivana” denildi.

Rojava’nın Til Temir kentinde 7 Haziran 2015 tarihinde ölümsüzleşen MLKP’nin enternasyonalist savaşçısı Ivana Hoffman anısına her yıl Almanya’da düzenlenen festivalin yedincisi gerçekleştirildi.

Sosyalist gençlik örgütü Young Struggle tarafından “Adil bir dünya için emperyalizme, sömürgeciliğe karşı mücadeleye” şiarıyla düzenlenen 7. Ivana Hoffman festivali öncesinde Duisburg tren garı önünde miting düzenlendi.

‘IVANA İÇİN BİJÎ BERXWEDANA ROJAVA SLOGANINI YÜKSELTECEĞİZ’
Mitingde yapılan konuşmalarda, erkek egemen kapitalist sistemin kadınlara yönelik saldırıları, şiddet politikaları, kadın emeğinin değersizleştirilmesi politikalarının artarak devam ettiği belirtildi. Savaşlarda kadın bedenine yönelik saldırılara da değinilen konuşmalarda, “Ivana Hoffman için ‘Bijî berxwedana Rojava’ sloganını daha da yükselteceğiz. Bu mücadelede ölümsüzleşen kadın ve LGBTİ+’ların anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” denildi.

‘EN GÜZEL ŞARKILARIMIZDA YAŞACAKSIN’
Ivana’nın Duisburg’dan ayrılırken bıraktığı mektuptaki, “Eğer bir gün dönersem, yoldaşlarıma ve çevreme mücadele ruhu ve çelikten irade taşıyacağım. En güzel şarkılar olup, herkesi büyüleyeceğim” sözü anımsatılarak “Ivana geri dönmedi ama mücadele ruhunu bize bıraktı. En güzel şarkılarımızda yaşayacaksın Ivana” diye belirtildi.

‘IVANA’NIN İDEALLERİNİ YAŞATMAK İÇİN BURADAYIZ’
Marksist Leninist Komünist Parti/Komünist Kadın Örgütü (MLKP/KKÖ) adına yapılan konuşmada da, MLKP savaşçısı Ivana’nın emperyalizme, sömürgeciliğe karşı mücadele görevlerini önce Almanya sokaklarında, daha sonrada Rojava’da savaşarak yerine getirdiği belirtildi. “Bu görev bugün hepimizin görevidir” denilen konuşmada, adil bir dünya için emperyalizme karşı mücadeleni önemine işaret edildi.

Emperyalistlerin, savaş, işgal politikalarıyla ölüm saçmaya devam ettiğini vurgulayan MLKP/KKÖ temsilcisi, “Ukrayna’da Rus emperyalizmi ile ABD emperyalizmi arasında, Avrupa emperyalistlerinin de desteği ile hegemonya, paylaşım savaşı yürütüldü, yürütülmekte. Bu savaşta kadınlar, çocuklar, halklar katlediliyor. Erkek egemen iktidarların, siyasetçilerin militarizmi övmesine, silah satışlarını meşrulaştırmalarına izin vermeyelim. Partimiz MLKP, antiemperyalist mücadeleyi daha fazla büyüterek, savaşa maruz kalan halklarla, kadınlarla dayanışmayı daha fazla yükseltmeye çağırıyor” dedi.

Güney Kürdistan ve Rojava’ya yönelik işgalci savaş saldırılarına da değinen MLKP/KKÖ temsilcisi, “Güney Kürdistan bölgesinde, işbirlikçi KDP yönetimi ile Türk sömürgeciliği Kürt özgürlük hareketinin önderlerini, gerillaları imha etmek için her gün kimyasal silahlar, bombardımanlar yağdırıyor. Rojava’da demokratik özerk halk iktidarını ve Şengal’de kurulan demokratik özerk yapıyı ortadan kaldırmak için her gün yeni bombardıman ve saldırılar gerçekleştiriyor. Yetmiyor, Türk sömürgeciliği ABD emperyalizminin ve emperyalistlerin savaş örgütü NATO’nun da desteğini alarak asimilasyon, imhayı gerçekleştiriyor” dedi.

Siyonist İsrail rejiminin de Filistin halkına yönelik saldırılarını sürdürdüğü belirtilen konuşmada, “Ivana yoldaş adil bir dünya istedi. Emperyalizme, sömürgeciliğe karşıydı. Bütün insanların adilce, özgürce, doğayla uyumlu bir toplumda yaşadığı bir dünya için sınırlarını aştı ve kanatlandı. Komünizm düşünün yapıcılarından oldu. Özgür bir dünya uğruna savaşan Komünist Kadın Örgütü’nün (KKÖ) kuruluşunu kendi eylemiyle, insanlık düşmanı IŞİD çetelerine karşı savaşla dünyaya duyurdu” diye belirtti.

Konuşmada şu ifadelere yer verildi: “Ivana emperyalizmi, faşizmi, erkek egemenliğini yıkalım diyordu. Sömürüsüz, sınıfsız, cins ayrımsız bir dünya kuralım diyordu. Ivana yoldaşın bu çağrısı bizi bu alanda buluşturdu. Ivana başka halkların, kadınların, LGBTİ+’ların yaralarını sarmaya, özgürlüğüne koştu. Ivana bize, Rojava kadın devriminin faşist Türk sömürgeciliği tarafından yok edilmesine izin vermeyin, zaferine kilitlenin diyor. Ivana bize, elde silahı, biksisi ile ezenlere, sömürücülere karşı ezilenlerin silahlı devrimini savunun diyor. Ivana bize, işgalcilerin, sömürgecilerin zenginlikleri için açtıkları savaşlarda göç yollarında tecavüze, tacize uğrayan, katledilen kadınların yaşadıklarına isyan edin diyor.”

‘DUİSBURG’DAN ROJAVA’YA DİRENİŞİN ADI IVANA’
Konuşmalardan sonra kitle festival alanına yürüdü. Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşte sık sık “Duisburg’dan Rojava’ya direnişin adı Ivana Hoffman”, “Jin jiyan azadî” ve “Şehît namirin”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atıldı.

Yürüyüş sonrası festival Ivana Hoffman şahsında özgürlük ve sosyalizm şehitleri anısına saygı duruşuyla başladı. Festivalde, “Emperyalizme ve sömürgeciliğe karşı mücadele çağrısı” yapıldı.

Festival alanında, Livemusik, Hozan Cömert, Kirvem Erdal, Companya Bataclan, Zynik, Juni müzik grupları sahne aldı.

Festivalde Ivana Hoffman’ın annesi Michaela Hoffman da bir konuşma yaptı.

Festivale katılan yüzlerce kişi müzik gruplarının seslendirdiği türküler eşliğinde halaylar çekti.

Ivana Hoffman Festivali, çekilen halaylarla, zılgıtlarla, sloganlarla sona erdi.

(Etha)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑