İtalya

Published on Ekim 11th, 2021

0

İtalya’da aşı karşıtı faşistler işçi sendikasına saldırdı

İtalya’da aşı karşıtı faşistler, eylemleri esnasında işçi sendikası Cgil’in merkez binasına saldırdı. Faşist saldırıya tepki gösterilirken, İtalya’daki sendikalar 16 Ekim günü faşizme karşı sokaklara çıkacak.

İtalya’nın başkenti Roma’da eylem yapan aşı ve Covid sertifikası karşıtı faşistler, işçi sendikası Cgil’in merkez binasına saldırdı.

Aralarında aşı karşıtları, Covid sertifikası zorunluluğuna itiraz edenler ve faşist grupların yer aldığı 10 bine yakın kişi dün akşamı Roma’nın merkezinde eylem yaptı. Piazza del Popolo meydanında yapılan gösteri sonrası bazı gruplar yakındaki başbakanlık binası ve Cgil sendikası merkezine yürüdü.

Polis, başbakanlık binasına yaklaşılmasına izin vermezken sendika binasına ulaşan bir grup faşist binaya zorla girerek zarar verdi. Polisin göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale ettiği gösteride 12 kişi gözaltına alındı.

İtalyan basını, Cgil sendikasına yönelik saldırının neofaşist Forza Nuova partisi yöneticilerinin yönlendirmesiyle yaşandığını duyurdu.

Sendikaya yönelik saldırının ardından Forza Nuova’nın kapatılması çağrıları yükselirken,  Demokratik Parti ve İtalyan Ulusal Partizanlar Derneği (Anpi), Forza Nuova’nın kapatılması çağrısında bulundu. Anpi’nin açıklamasında, “amasız, fakatsız, eğersiz, faşizme atıfta bulunan tüm örgütlerin hemen feshedilmesi için” İçişleri Bakanlığı ve hükümete çağrı yer aldı. Anpi, faşist saldırıya uğrayan Cgil sendikası ile dayanışmak için bugün İtalya genelinde eylemler yaptı.

SENDİKALAR FAŞİZME KARŞI SOKAĞA ÇIKACAK
Faşist saldırıya uğrayan Cgil sendikası, “faşizm referanslı tüm örgütlerin kapatılması gerektiğini” belirtti ve 16 Ekim’de diğer sendikalarla birlikte faşizm karşıtı bir gösteri düzenleyeceklerini duyurdu. (ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑