İsveç

Published on Ocak 12th, 2022

0

İsveç’ten vatandaşlarına elektrik faturası desteği

İsveç hükümeti yükselen elektrik fiyatları karşısında 1 milyon 800 bin haneye 660 milyon dolardan fazla yardım sağlayacak.

İsveç hükümeti, ülkede yükselen elektrik fiyatlarından etkilenen hanelerin faturalarla başa çıkabilmesine yardımcı olmak için yaklaşık 6 milyar kronluk (661 milyon dolar) yardım paketi hazırladı.

Yardım paketine göre ayda 2 bin kilowatt saatten fazla enerji tüketen hanelere Aralık, Ocak ve Şubat’ta ayda yaklaşık 2 bin kron (220 dolar) ödeme yapılacak.

İsveç Maliye Bakanı Mikael Damberg, Enerji Bakanı Khashayar Farmanbar ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, yardımın öncelikle ev sahiplerini kapsayacağını, müstakil veya elektrikle ısınan evlerin kapsam dahilinde olacağını söyledi.

Söz konusu yardım yüksek elektrik faturalarına sahip hanelere otomatik olarak yapılacak ancak ödemeler yasanın yürürlüğe girmesinden ancak birkaç ay sonra başlayacak.

Newstimes’taki örnek bir habere göre Orta İsveç’te küçük bir kasaba olan Kristinehamn’da 130 metrekarelik müstakil bir evde yaşayan Hannah Hall evini ısıtmak için Aralık’ta 10.400 kron (1.150 dolar) ödedi.

Bu fatura Hall’ın bir önceki yıl ödediği faturanın yaklaşık üç katına denk geliyor.

Elektrik fiyatları neden artıyor?

İsveç’te ithal edilmeyen elektriğin büyük bir çoğunluğu ülkenin kendi hidroelektrik enerji santrallerinden, nükleer reaktörlerden ve rüzgar tirbünlerinden sağlıyor.

Birkaç sene öncesine kurak ve soğuk geçen iklim nedeniyle hidroelektrik santrallerinde kapasite düşüşleri yaşandı. Soğuk nedeniyle de elektriğe duyulan ihtiyaç arttı. Arz fiyatların artmasına neden oldu.

Aralık’ta da komşu Norveç, her ay 5.000 kilovat saate kadar elektrik kullanan hanelere destek verileceğini duyurmuştu.

(Bianet)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑