LGBTİQ+

Published on Haziran 20th, 2022

0

İstanbul’da LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerine yasak

İstanbul Kadıköy ve Beyoğlu Kaymakamlığı bu yıl otuzuncusu düzenlenecek LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerini yasakladığını duyurdu.

İstanbul’da LGBTİ+ Onur Haftası Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlıklarınca yasaklandı. Kadıköy Belediyesi resmi sitesinde yasak kararını duyururken Beyoğlu Belediyesi yasağı etkinlik mekanlarına bildirdi.

Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada şunlar yer aldı:

“İdaremiz dahilinde gerçekleşebilecek olaylar ile alakalı yapılan çalışmalar sonucunda; 21.06.2022 ( Salı) ve 23.06.2022 (Perşembe) günü ’30. İstanbul LGBTİ+Onur Haftası’ konulu toplanma, basın açıklaması, yürüyüş, bildiri dağıtımı vb. etkinlikleri yapılacağı şeklinde bilgiler elde edilmiştir.

İlçemiz sınırları dahilinde huzur, güvenlik ve esenliğin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla; yapılmak istenilen eylem ve etkinlik, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/ç maddesine istinaden Kaymakamlığımızca idaremiz dahilinde bulunan tüm açık ve kapalı alanlarda 21.06.2022 günü saat: 00.01’ den – 27.06.2022 günü saat:23.59’a kadar 7(Yedi) gün süreyle yasaklanmıştır.”

LGBTİ+’ları hedef gösteren gruba yasak yok

Öte yandan kendisini Müdafaa-i İslam Hareketi olarak tanımlayan ve daha önce Çanakkale, Antep ve İstanbul Üniversitesi’ndeki LGBTİ+’ları hedef gösteren, grubun İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne karşı Beyoğlu Kaymakamlığı’ndan linç çağrısına herhangi bir yasak gelmedi.

LGBTİ+ düşmanı grup, yürüyüşün yapılacağı gün olan 26 Haziran Pazar günü saat 14.53’te Taksim’e çağrı yaptı.

(Karınca)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑