İsrail

Published on Mayıs 15th, 2021

0

İsrail, Gazze’de uluslararası televizyonların bulunduğu binayı bombaladı

İsrail, Gazze’de Associated Press (AP) ve El Cezire gibi uluslararası televizyon kanallarının kullandığı bir binayı bombaladı. Saldırıdan önce binanın tahliye edilmesi için uyarı yapıldı.

İsrail ordusu, Gazze’de Associated Press (AP) ve El Cezire gibi uluslararası televizyon kanallarının çalışanlarının kullandığı 12 katlı bir binayı bombaladı. İsrail’in saldırıdan bir saat önce binanın sahibini uyardığı, bu uyarının ardından yapının hızla tahliye edildiği belirtildi. Saldırıya gerekçe olarak, medya binasının ‘Hamas’ın askeri istihbarat unsurlarını’ barındırması gösterildi. 

Saldırının ardından tamamen yıkılan binada, uluslararası televizyonların yanı sıra başka ofisler ve ev olarak kullanılan daireler bulunuyordu.

Saldırının ardından İsrail ordusundan yapılan açıklamada, medya binasının içindeki kişilerin uyarıldığı ve tahliye için yeterli vakit tanındığı belirtildi. İsrail ordu sözcüsü, binanın ‘Hamas’ın askeri istihbarat unsurlarını barındırdığını’ savundu.

AP: DEHŞETE DÜŞTÜK

AP ajansının CEO’su Gary Pruitt ise binanın bombalanmasını kendilerini ‘şoke ettiğini ve dehşete düşürdüğünü’ söyledi. Yazılı açıklama yapan Pruitt, “Büromuzun yerini ve orada gazetecilerin olduğunu uzun zamandır biliyorlardı” dedi. 

ABD: İSRAİL’DEN GAZETECİLERİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMASINI İSTEDİK

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ABD’nin İsrail’den gazetecilerin güvenliğini garanti altına altına almasını istediğini belirtti. Psaki, “Gazetecilerin ve bağımsız medyanın güvenliğini sağlamanın çok önemli bir sorumluluk olduğunu İsraillilere doğrudan ilettik” ifadelerini kullandı.

(Duvar)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑