LGBTİQ+

Published on Ocak 4th, 2022

0

İsrail eşcinsel çiftlerin taşıyıcı anne yoluyla çocuk sahibi olmalarının önünü açtı

İsrail, gelecek hafta itibariyle eşcinsel çiftlerin taşıyıcı anne yoluyla çocuk sahibi olmasını mümkün kılacak yasal düzenlemeyi yürürlüğe koyacak.

İsrail Sağlık Bakanı Nitzan Horowitz, geçen yılki Yüksek Mahkeme kararının ardından İsrail’deki eşcinsel çiftlerin, taşıyıcı anneler aracılığıyla gelecek haftadan itibaren çocuk sahibi olabileceğini söyledi. Kararı duyuran eşcinsel Sağlık Bakanı Horowitz, “LGBT topluluğunun uzun mücadelesinin amacı kanun önünde ve ebeveynlikte eşitliktir” dedi.

BEKAR ERKEKELERİ VE TRANS BİREYLERİ DE KAPSAYACAK

İsrail gazetesi Haaretz’de yer alan habere göre Horowitz, yasadaki değişikliğin, taşıyıcı anneliği bekar erkeklere ve trans bireyleri kapsayacak şekilde de genişleteceğini söyledi.
Önceki düzenlemelere göre ebeveyn olmak isteyen İsrailli eşcinsel çiftler, bir vekille anlaşamıyor ve çoğu zaman yurt dışından birini bulmanın maliyetli olması yüzünden bu eylemden vazgeçiyorlardı.

Temmuz 2021’de mahkeme, İsrail’de eşcinsel çiftlerin bir vekil aracılığıyla çocuk sahibi olmasını engelleyen taşıyıcı annelik yasasının bazı kısımlarını iptal etmişti.

Bu hamle, mahkemenin 2020’de bekar kadınlara erişimi genişleten ancak eşcinsel çiftleri hariç tutan yasanın ‘eşitlik ve ebeveynlik hakkına orantısız bir şekilde zarar verdiği’ ve yasa dışı olduğuna karar vermesinin ardından gelmişti.

NETANYAHU 1 YIL SÜRE VERMİŞTİ

Dönemin başbakanı Benyamin Netanyahu, hükümetine yeni bir yasa hazırlaması için 1 yıl süre vermişti ancak parlamento bu süreyi karşılayamamıştı. Mahkeme geçen yıl, yasadaki değişikliğin 6 ay sürecek bir çalışmayla 11 Ocak’ta yürürlüğe girebileceğini açıklamıştı.

Ortadoğu’da çoğu ülkenin aksine İsrail, genellikle LGBT topluluğuna karşı hoşgörülü tavrıyla biliniyor. Eşcinseller İsrail ordusunda ve parlamentosunda açıkça hizmet verebiliyor. İsrailli birçok popüler sanatçı eşcinsel olduğunu açıkça ifade edebiliyor.

(artı gerçek)

Foto: Trey_Musk – Pixabay

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑