Halklar ve İnançlar

Published on Aralık 29th, 2021

0

İsrafil Erbil, savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı

İzmir’de kaldığı otelde dün gece gözaltına alınan ve sağlık kontrolünün ardından serbest bırakılan BAF önceki dönem genel başkanı İsrafil Erbil, Bayraklı Adliyesi’ndeki savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Maraş Katliamında yaptığı konuşmadan kaynaklı hakkında açılan davaya bakan savcılık makamına hakaret ettiği iddiasıyla İzmir’de kaldığı otelde dün gece gözaltına alınan ve sağlık kontrolünün ardından serbest bırakılan Britanya Alevi Federasyonu (BAF) önceki dönem Genel Başkanı İsrafil Erbil, bugün Bayraklı Adliyesi’ne giderek savcılığa ifade verdi.

Erbil, ifadesinde Maraş Katliamında yaşamını yitirenler için yapılan anmalarda sarfedilen cümlelerle ilgili savcılık makamının yakalama çıkartmasının adaleti sağlamadığını belirterek, “Her yıl anma etkinliğine izin verilmediğinden ve yasaklandığından böyle bir konuşma yaptım. Devletin asli görevi adaleti tesis etmektir, oradaki kastım kişisel değildir. Savcılık makamının orada uygulaması gereken adaleti sağlamak ve bu şekilde yapmasını belirtmektir. Anmaya gelen ve katılan kişilere yakalama çıkartılmasını adaleti sağlamadığı ve hukuka uygun olmadığı ve yargı yetkisini siyasete alet edildiğini düşündüğüm için bu cümleleri sarf ettim. Kastım soruşturmayı yürüten kamu görevlisine şahsi olarak hakaret etmek değildir. Sarf ettiğim sözleri yukarıda açıkladığım şekilde kabul ediyorum” dedi.

Savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılan Erbil ve beraberindeki Britanya Alevi Federasyonu heyeti havalimanına geçerek İngiltere’ye doğru yola çıktı.

NE OLMUŞTU?

Britanya Alevi Federasyonu (BAF) önceki dönem Genel Başkanı İsrafil Erbil, İzmir’de kaldığı otelde dün gözaltına alındı.

Erbil’in, Maraş Katliamı konuşmasında soruşturmayı yürüten savcılık makamına hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açıldığı belirtilerek, ifadesi alınmak üzere Gaziemir Sarnıç Karakolu’na götürülmüştü. Erbil, sağlık kontrolünün ardından serbest bırakılmış ve sabah saatlerinde Bayraklı Adliyesi’ndeki savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı. (PİRHA)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑