İşçi Sınıfı

Published on Aralık 12th, 2021

0

İşçiler İstanbul’dan haykırdı: Emeğin Türkiyesi’ni kuracağız

Binlerce kişi Kartal Meydanı’nda buluştu. DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, iktidarın emek düşmanı politikalarını sıraladı ve işçi sınıfının ayağa kalktığını vurguladı, “Emeğin Türkiyesi’ni kuracağız” dedi. Çerkezoğlu, bu mitingleri Türkiye’nin dört bir tarafında örgütleyeceklerini söyledi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) çağrısıyla, Kartal’da bir araya gelen binlerce işçi ve emekçi, “Artık yeter, geçinemiyoruz” dedi. 

Maltepe Başak metrosu önünde, “Artık yeter geçinemiyoruz”, “Asgari ücret net 5200” ve “İnsanca yaşamak istiyoruz” pankartlarıyla toplanan kitle Kartal Meydanı’na yürüdü.

TİP’E ‘SLOGAN ATMA’ DAYATMASI
Yürüyüş öncesi polis kortejin en arkasında bulunan örgütlerin slogan atmasını engellemeye çalıştı. Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) slogansız yürümesi konusunda dayatmada bulunan polise karşı başta TİP Genel Başkanı Erkan Baş tepki gösterdi, kitle polis barikatına yüklendi.

KOL KOLA YÜRÜYÜŞ
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoglu ve Genel Sekreter Adnan Serdaroğlu’nun da yer aldığı sendika temsilcileri kol kola girdi; sık sık “Ankara şaşırma sabrımızı taşırma”, “İnadına sendika inadına DİSK”, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “Asgari ücret net 5200” sloganları atıldı. Etrafta bulunan çok sayıda kişi alkışlarla desteklerken bazı pencerelere DİSK bayrağı asıldı.

Arama noktasından geçen işçiler miting meydanında halaya durdu.

Mitingde taşınan dövizlerde iktidarın işçi düşmanı, sermaye odaklı politikaları teşhir edildi; birlikte mücadele çağrısı yapıldı.

Miting sanatçı İlkay Akkaya’nın marşlarıyla başladı. Zor günlerden geçildiğini ancak herkesin çok iyi bildiği “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganının daha da anlamlı olduğunu vurgulayan Akkaya’yı işçiler, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganıyla yanıtladı.

‘GENEL GREV GENEL DİRENİŞ’
DİSK’in Kartal mitingi öncesi hafta boyunca tersane işçilerine mitinge katılım çağrısında bulunarak bildiri dağıtan Limter-İş Sendikası üye ve yöneticileri mitingde sık sık “Genel grev, genel direniş” sloganını attı.

ÇERKEZOĞLU: HAKİKAT MEYDANI BURASIDIR
Akkaya’nın ardından DİSK Yönetim Kurulu üyeleri sahne çıkarak işçi ve emekçileri selamladı. Söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, iktidarın işçi ve emekçi düşmanı politikalarını sıraladı. İktidarın ekonominin yükseldiğine yönelik yalanını hatırlatan Çerkezoğlu, “Hakikat burasıdır, geçinemiyoruz” dedi.

Döviz kurunun yükselişini takip edemediklerini belirten Çerkezoğlu, “Dövizle mi maaş alıyorsunuz” diyen hükümet sözcülerini, “İşçilerin, emekçilerin aklıyla dalga geçmeyin. İşçi ve emekçilerinin aklıyla dalga geçenleri tarih affetmeyecek biz de affetmeyeceğiz” diye uyardı.

‘KENDİ KOLTUKLARININ KURTULUŞ SAVAŞI’
Ülkenin kaynaklarının ve topraklarının sermayedarlara peşkeş çekildiğini vurgulayan Çerkezoğlu, “Ama biliyoruz ki paramız değer kaybettikçe yoksullaşıyoruz. Bunların kurtuluş savaşı dedikleri kendi koltuklarının kurtuluş savaşıdır” diye konuştu. “Bu meydanda emeğin kurtuluş savaşını başlatıyoruz” diye kaydeden Çerkezoğlu, Türkiye’de asgari ücretin Çin’den dahi düşük olduğuna dikkat çekti.

Emeğin ucuzlatılarak yabancı sermayeye sunulmak istendiğini söyleyen Çerkezoğlu, “Uluslararası pazarlarda satışa çıkarılacak şahsi bir mal değil” dedi. Çerkezoğlu, kimsenin işçi ve emekçilerden daha değerli olmadığını vurguladı.

‘İŞÇİ SINIFI AYAĞA KALKIYOR’
“Bize yaşatmaya çalıştıkları kara kışı işçilerin baharına çevireceğiz” diyen Çerkezoğlu, sadece ekmek ve adalet için değil eşitlik, özgürlük, demokrasi için işçi sınıfı olarak ayağa kalkacaklarını ifade etti.

‘KHK’LİLER MAHKEME KARARINA RAĞMEN İŞE İADE EDİLMEDİ’ 
Mahkeme kararlarına rağmen haksız ve hukuksuz şekilde işinden edilen KHK’lileri hatırlatan Çerkezoğlu, “Mahkeme kararına uyulmayan bir ülkede demokrasi, adalet olur mu” diye sordu.

‘ASGARİ ÜCRET KIRMIZI ÇİZGİMİZ’
Her sabah yeni zamlarla paranın pul olduğu bir güne uyandıklarını söyleyen Çerkezoğlu, “Ülkeyi yöneten beylere göre her şey yolunda. Biz pahalılık, zamlar, geçinemiyoruz, enflasyon diyoruz. Onlar ekonomi şahlanıyor diyorlar” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinin yarın sona ereceğini anımsatan Çerkezoğlu, şu uyarıyı yaptı: “İşçi sınıfının asgari ücretle ilgili kırmızı çizgisi; en az 5200 TL net asgari ücrettir.”

‘TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA BU MİTİNGLERİ ÖRGÜTLEYECEĞİZ’
DİSK’in bu mitingleri Diyarbakır’dan Adana’ya, Samsun’dan İzmir’e kadar Türkiye’nin dört bir yanında örgütleyeceği bilgisini veren Çerkezoğlu, “Bu daha başlangıç diyoruz” dedi.

Çerkezoğlu konuşmasını Nazım Hikmet’in “Onlar ümidin düşmanıdır sevgilim” şiiriyle sonlandırırken, “Emeğin Türkiyesi’ni kuracağız” dedi. (ETHA)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑