İnsan Hakları

Published on Aralık 9th, 2020

0

İran’da gazeteci Ruhullah Zem’in idam cezası onandı

İran’da 2017’de patlak veren ekonomik kriz sonrası çıkan halk ayaklanmasını yaptığı paylaşımlar nedeniyle tutuklanan gazeteci Zem’e verilen idam cezası onandı.

İran’da Yüksek Mahkeme geçtiğimiz haziran sonunda Devrim Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırılan, Amadnews haber sitesi Editörü Ruhollah Zem’in temyize giden kararına onay verdiğini duyurdu.

Yüksek mahkeme sözcüsü Gholamhossein Esmaili internet üzerinden yapılan basın açıklamasında gazetecinin bu karar sonrası idam edileceğini, temyiz kararının değişmesinin mümkün olmadığını söyledi. Esmaili, gazeteci Zem’in ne zaman infaz edileceğiyle ilgili herhangi bir bilgi de vermedi.

Sosyal medya platformunda 1 milyondan fazla takipçisi bulunan gazeteci Ruhollah Zem, 2017’te mesajlaşma uygulaması Telegram üzerinden Tahran yönetimi aleyhine yaptığı yayınlarla bir anda hükümetin hedefi haline gelmişti. Zem bu olay sonrası İran’dan kaçarak Fransa’da sığınma hakkı elde etmişti.

Zem’in “devrim karşıtı faaliyetler yürüttüğü” gerekçesiyle Ekim 2019’da gözaltına alındığı ve İran’a getirildiği açıklanmıştı.

(Etha)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑