İran

Published on Ekim 2nd, 2022

0

İran’da eylemler 16. gününe girdi

İran’da Jina Mahsa Amini’nin “ahlak polisi” tarafından katledilmesinin ardından başlayan protesto gösterileri devam ediyor.

İran’da Jina Mahsa Amini’nin “ahlak polisi” tarafından katledilmesinin ardından başlayan protesto gösterileri 16’ıncı gününe girdi.

Belucistan Aktivistleri Platformu’nun verdiği istatistiklere göre, Belucistan’da şu ana kadar en az 42 kişi yaşamını yitirdi, 192 kişi yaralandı. Platform, Belucistan’daki ölü sayısının iki günde tüm ülkede yaşamını yitirenlere oranla 3 kat olduğunu ifade etti. Belucistan kenti olan Dezap’ta eylemlerde yaşamını yitirenlerin cenazelerinin ailelerine verilmediği, Belucistan’ın merkezi Zahedan’da ise, eylemlerde yaşamını yitirenlerin cenazelerinin morglara kabul edilmediği, hükümetlerin cenaze törenlerine izin vermediği, pek çok cenazenin evlerde tutulduğu ve yaşamını yitirenlerin ailelerinin ise tutuklandığı kaydedildi.
 
Hengaw İnsan Hakları Örgütü’nün verdiği bilgiye göre, Karimabad ve Merivan’da İran güçlerinin silahlarla ateş açtığı ve ölümlerin yaşandığı kaydedildi. Hengaw, Dehgolan kentinin tamamında da elektriğin kesildiğini belirtti.

Tebriz Eğitim Merkezi, Azerbaycan Demokratik Birliği, Azerbaycan Milli Direniş Örgütleri, Azerbaycan öğrenci hareketi (Azuh), Güney Azerbaycan Demokratik Partisi ve Azerbaycan Merkez Partisi, ‘Belucistan’daki insanlığa karşı suçları kınıyoruz’ başlıklı bir bildiri yayımladı.

Bildiride, “Son iki haftadır İran İslam Cumhuriyeti faşizmi, İran’ın farklı bölgelerindeki eylemleri şiddetle bastırarak bitirmeye çalışıyor, ancak Cuma günü eyaletteki suç siciline korkunç bir suç daha eklendi. Savaş silahlarına başvurarak düzinelerce insanı öldürmek ve yüzlerce protestocuyu yaralamak, şüphesiz İran ve Belucistan tarihinde ‘Zahedan’ın Kara Cuması’ başlığı altında kalacak ve İslam Cumhuriyeti rejiminin utanç verici siciline bir kara sayfa daha eklenecektir. Şüphesiz Zahidan’daki bu korkunç suça ilişkin uluslararası toplum müdahalesine ve bu suçun faillerinin cezalandırılması için uluslararası bir mahkemenin kurulmasına ihtiyaç vardır. Azerbaycan’ın sivil ve siyasi örgütleri olarak bizler, Belucistan halkına taziyelerimizi sunarken ve ‘Zahidan’ın Kara Cuma’sı’ kurbanlarının ailelerine başsağlığı dilerken, Belucistan ve Belucistan halkıyla dayanışmamızı ilan ediyoruz. Birleşik İslam Cumhuriyeti’nin faşist ve gerici rejimine karşı biz de Belucistan’ız. Bu mücadelenin İran’da yaşayan tüm halklara daha iyi bir gelecek getireceğinden eminiz.” denildi.

(Evrensel)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑