İnsan Hakları

Published on Temmuz 29th, 2022

0

İran’da bir haftada 32 kişi idam edildi

İran İnsan Hakları Örgütü, İran’da bir haftada aralarında “eşlerini öldürdükleri” için idam cezasına çarptırılan üç kadının da olduğu 32 kişinin idam edildiğini açıkladı.

İran İnsan Hakları Örgütü, ülkede son bir haftada 32 kişinin idam edildiğini açıkladı. İdam edilen 32 kişinin arasında “eşlerini öldürdükleri” için yargılanan ve 27 Temmuz’da idam edilen üç kadın da vardı.

BBC’nin haberine göre, çocuk yaşta zorla evlendirilen bir kadın da eşini öldürdüğü için idam edilen kadınların arasındaydı.

Hak örgütü, konuyla ilgili olarak 27 Temmuz’da yaptığı açıklamada, 15 yaşında zorla evlendirilen Soheila Abadi’nin idam cezasının hapishanede infaz edildiğini, Abadi’nin on yıl önce evlendiği eşini öldürdüğü gerekçesiyle bu cezaya çarptırıldığını kaydetti. Abadi’ye idam cezası veren mahkeme, cinayetin “aile içi anlaşmazlıklar” sebebiyle işlendiğine hükmetti.

Örgütün açıklamasına göre, Soheila Abadi ile aynı gün idam edilen diğer iki kadın da eşlerini öldürdükleri gerekçesiyle yargılanıyordu.

BBC’nin hak örgütlerine dayandırdığı haberine göre, İran idam cezasının olduğu diğer ülkelerden daha fazla kadını idam ediyor. Bu kadınların çoğunun eşlerini öldürdükleri için idam cezasına çarptırıldıkları düşünülüyor. Fakat aktivistler “pek çok davanın erkek şiddeti içerdiğini, fakat İran mahkemelerinin bunu sıklıkla dikkate almadığını” söylüyor.

İranlı yetkililer idam cezasının infaz edildiği her vakayı resmi olarak açıklamadığı için net infaz sayıları da bilinmiyor. Nisan 2022’de iki hak örgütünün açıkladığı bir rapora göre, son bir yılda infaz edildiğine inanılan idam cezalarının yalnızca 16,5’i resmi makamlarca açıklanmıştı.

6 ayda 251 infaz

Uluslararası Af Örgütü ve İran Abdurrahman Boroumand İnsan Hakları Merkezi’nin yaptığı bir araştırma da İranlı yetkililerin 1 Ocak – 30 Haziran 2022 arasında en az 251 kişiyi infaz ettiğini ortaya koymuştu.

Sonuçları 27 Temmuz 2022’de paylaşılan araştırmaya göre, ülkede infaz edilen idamların bu hızla devam etmesi durumunda 2021’de kaydedilen toplam 314 infaz sayısı yakın zamanda geçilebilir.

Bu yıl gerçekleştirilen infazların 146’sının cinayetten hüküm giyenlere yönelik olduğu bilgisini paylaşan iki hak örgütü, infazlara ilişkin belgemele faaliyetlerine atıfta bulunarak söz konusu belgelerin “ölüm cezası uygulamalarının sistematik olarak, hiçbir şekilde adil olmayan yargılamalar sonucunda gerçekleştirildiğini ortaya koyduğunu” ifade etti.

Hak örgütleri ayrıca 2022’nin ilk 6 ayında idam edilen 86 kişinin “uluslararası hukuka göre ölüm cezasıyla sonuçlanmaması gereken, uyuşturucuyla bağlantılı suçlardan infaz edildiği” bilgisini paylaştı.

Pandeminin ilk iki yılının ardından ilk defa 23 Temmuz’da Fars eyaletinde bir erkek de halka açık bir şekilde infaz edilmişti.

(Bianet)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑