İran

Published on Şubat 20th, 2022

0

İran, yaz saati uygulamasını kaldırmaya hazırlanıyor

İran’da 24 milletvekili yaz saati uygulamasının kaldırmak için meclise hazırladıkları tasarıyı sundu. Tasarı kabul edilirse 21 Mart tarihinden itibaren saatler bir saat ileri alınmayacak.

İran’da yaz saati uygulamasını kaldırmaya yönelik tasarı meclise sunuldu. İran’da 24 milletvekili yaz saati uygulamasını kaldırmaya yönelik hazırladıkları tasarıyı meclise sundu.

Tasarının mecliste kabul edilmesi halinde ülkede yaz saati uygulaması kaldırılacak ve 21 Mart tarihinden itibaren İran’da saatler bir saat ileri alınmayacak. Sputnik’te yer alan haberde İran’da şu anda aralıksız yaz-kış saati uygulaması kullanılıyor. Meclisin onay vermesi halinde ülkede kalıcı yaz saati uygulaması sona erecek.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yaz saati uygulaması, herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere periyodik olarak saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesi anlamına geliyor. Bu uygulama kapsamında genellikle, saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda bir saat geri alınıyor.

(artı gerçek)

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑