İngiltere

Published on Nisan 28th, 2022

0

İngiltere’de tartışmalı mülteci yasası kabul edildi

İngiltere’de “mülteci karşıtı yasa tasarısı” olarak nitelendirilen tartışmalı tasarı Lordlar Kamarasında kabul edildi.

Ülkeye yasa dışı yollardan girmeye çalışan göçmenlere hapis cezası verilmesi ve sonradan vatandaş olanların kendilerine haber verilmeden vatandaşlıktan çıkarılması gibi düzenlemeleri içeren tasarı, Lordlar Kamarasında 157’ye karşı 212 oyla kabul edildi.

Söz konusu tasarı, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in onayıyla yasalaşacak. İngiliz parlamentosu, Temmuz 2021’de iltica etmek maksadıyla ülkeye yasa dışı yollardan girmenin suç sayılmasını öngören tartışmalı “Uyruk ve Sınırlar Yasa Tasarısı”nı gündemine taşımıştı.

‘Ölümlere yol açabilir’

Yasa tasarısı, düzensiz yollarla İngiltere’ye ulaşan herkese hapis cezası verilmesini öngörüyor. Mültecileri taşıyan küçük teknelere müdahale eden yetkilileri olası cezai işlemlerden muaf tutan bir maddeye de yer verilen düzenlemenin, “geri itmeler” sırasında ölümlere yol açabileceği belirtiliyor.

Tasarıya sonradan eklenen bir madde ise sonradan vatandaş olan veya başka ülkelerle aile bağı bulunan İngiliz vatandaşlarının kendilerine haber verilmeden vatandaşlıklarının iptal edilmesinin önünü açıyor. Hükümet ise tüm tepkilere rağmen ayrımcı ve ırkçı bulunan madde konusunda geri adım atmadı.

Londra merkezli Uluslararası Af Örgütü’nün İngiltere Mülteci ve Göçmen Hakları Direktörü Steve Valdez-Symonds, yasa tasarısının Lordlar Kamarası’nda onaylanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Çatışma ve zulümden kaçan mülteciler için gerçekten kasvetli bir gün” değerlendirmesinde bulundu.

(Karınca)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑