İngiltere

Published on Temmuz 19th, 2022

0

İngiltere’de hava sıcaklığı ilk kez 40 dereceyi aştı

İngiltere’de bugün tarihinin en yüksek hava sıcaklığı kaydedildi. Londra’nın batısındaki Heathrow’da hava sıcaklığı 40.2 dereceyle rekor kırdı.

İngiltere’de bugün hava sıcaklığı 40.2 dereceyle rekor kırdı. Bu sıcaklığın başkent Londra’nın batısında Heathrow’da ölçüldüğü açıklandı.

İngiltere’de daha önce tarihin en yüksek hava sıcaklığı 2019 yılında Cambridge kentinde kaydedilmişti. O dönemde sıcaklık 38,7 dereceyi görmüştü.

KIRMIZI ALARM SEVİYESİ

Ülkede sıcak hava dalgası başkent Londra’dan kuzeyde York ve Manchester’a dek İngiltere’nin tümünde hissediliyor. İngiltere’de sıcak hava dalgasının etkisini sürdürmesi, gece sıcaklıklarının dahi 25 derece civarında seyretmesi ve çarşamba gününden itibaren sıcaklıklarda düşüşün başlaması bekleniyor.

Ülkede ilan edilen kırmızı alarm seviyesi “vatandaşların ve altyapının üzerinde geniş etkiler görülmesinin beklendiği ve günlük rutinler ile çalışma koşullarında önemli değişikliklerin gerekeceği” anlamına geliyor. Ulusal Demiryolları Şebekesi de vatandaşlara sadece gerekli olduğu durumlarda seyahat etmeleri çağrısı yaptı.

Meteoroloji Müdürlüğü’nün alarm seviyesi duyurusunun yanı sıra, İngiltere Sağlık Güvenliği Kurumu da dördüncü seviyede alarma geçildiğini belirtti. Bu, “ulusal olağanüstü hal durumu” olarak nitelendiriliyor.

Sağlık Bakanı Steve Barclay, sıcak hava dalgası nedeniyle ambülans kapasitelerinin arttırıldığını açıkladı. Telefon yardım hatlarına da destek verileceği belirtildi.

(Duvar)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑