İnsan Hakları

Published on Mayıs 14th, 2021

0

İngiltere’de 50’yi aşkın vekil Türkiye’deki hak ihlallerine dikkat çekti

Muhafazakar Parti, İşçi Partisi ve Liberal Demokrat Parti milletvekilleri, Dışişleri Bakanı Raab’a hitaben kaleme aldıkları mektupta Türkiye’deki insan hakları ihlallerine dikkat çekti.

İngiltere’de Muhafazakar Parti milletvekili Crispin Blunt ve İşçi Partisi milletvekili Hilary Benn’in girişimiyle 50’nin üzerinde milletvekili, Boris Johnson hükümetini “Türkiye’deki insan hakları ihlallerine karşı daha aktif bir pozisyon almaya” çağırdı.

BBC Türkçe’nin haberine göre milletvekilleri, Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a hitaben kaleme aldıkları mektupta, İngiltere’nin Türkiye’yle ilişkilerinde atılmasını istedikleri adımları sıraladı.

Türkiye’nin insan hakları yönünden gelişiminin, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan liderliğinde tersine döndüğünün ifade edildiği mektupta, “Türkiye’nin, insan haklarına saygı, çoğulculuk ve demokrasi yoluna dönmesi için sözünü söylemek, İngiltere’nin Türkiye toplumuna karşı görevidir” denildi.

Mektupta ayrıca, eski HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekili dokunulmazlığının kaldırılarak hapis cezasına çarptırılması ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın gözaltına alınması örnek verilerek, söz konusu eylemlerin Türkiye’nin demokratik değerleri ne ölçüde paylaştığı konusunda şüpheleri artırdığı belirtildi.

Mektupta, İngiltere’nin dostluğunun koşulsuz olmadığının ve her zaman insan haklarından yana taraf olacaklarının Türkiye hükümetine bildirilmesi talep edildi.

HDP

HDP’nin kapatılmasına ilişkin dosyanın Anayasa Mahkemesi’nden dönmesini memnuniyetle karşıladıklarını belirten milletvekilleri, ancak HDP’nin önde gelen yüzlerce siyasetçisinin hapiste olduğunu ya da siyasetten men edildiğini de hatırlattı.

Açıklamada, Şubat ayında Gare’de cenazeleri bulunan 13 Türkiye vatandaşı hatırlatılarak, “Türk rehinelerin PKK tarafından öldürülmesini kınıyoruz” denildi.

İstanbul Sözleşmesi ve İnsan Hakları Eylem Planı

Milletvekilleri, Ankara’nın İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kararının da endişe verici olduğunu söyledi.

Hükümetin gündeme aldığı İnsan Hakları Eylem Planı‘nın “umut veren bir sinyal” olabileceği ifade edilirken, ancak Türkiye’nin yalnızca atacağı adımlarla değerlendirilebileceği vurgulandı.

ABD’nin tavrı

ABD’de Joe Biden yönetiminin pozisyonunun Türkiye’yle ilişkiler konusunda “oldukça açık” hale geldiği söylenen mektupta, İngiltere’nin de aynı doğrultuda hareket etmesinin beklendiği ifade edildi.

Muhafazakar Partili milletvekillerinin yanı sıra İşçi Partisi ve Liberal Demokrat Parti milletvekillerinin de imza attığı mektuba Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın iki hafta içinde yanıt vermesi talep ediliyor. (Bianet – EKN)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑