Basın-Yayın

Published on Ocak 1st, 2022

0

IFJ: 2021’de 45 gazeteci öldürüldü

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), 2021’de dünya çapında toplam 45 gazetecinin öldürüldüğünü açıkladı.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu 2021 yılında öldürülen gazetecilerle ilgili verileri açıkladı. IFJ’ye göre geçen yıl içinde 45 gazeteci öldürüldü.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre en fazla can kaybı haberi, 9 gazetecinin öldüğü Afganistan’dan geldi. Meksika’da 8, Hindistan’da 4 ve Pakistan’da 3 gazeteci hayatını kaybetti.

IFJ medya çalışanlarının çoğunlukla, “toplumlarında, şehirlerinde ve ülkelerinde yolsuzluk, suç ve yetkinin kötüye kullanılmasını ifşa etmeleri nedeniyle öldürüldüğünü” söyledi.

IFJ’ye göre, Afganistan’ı da içeren Asya-Pasifik bölgesi 20 can kaybı ile en ölümcül bölge oldu. Bu bölgeyi 10 ölüm ile Amerika, sekiz ile Afrika, altı ile Avrupa ve bir ile Ortadoğu ve Arap ülkeleri izledi.

Açıklamada ayrıca, İran’da meydana gelen “ölümcül bir kazada” iki gazetecinin hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

IFJ açıklamasında, “Daha az gazeteci sahada haber yapabildiği için son yıllarda silahlı çatışmalarla ilgili riskler azalmış olsa da, Meksika’daki kenar mahallelerden Yunanistan ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinin sokaklarına kadar uzanan yerlerde, suç çetesi ve uyuşturucu kartellerinin tehditleri artmaya devam ediyor” denildi.

IFJ Genel Sekreteri Anthony Bellanger, “gazetecilerin öldürülmesiyle ilgili hesap verebilirliği sağlamak” için gazetecilerin korunmasına yönelik bir BM sözleşmesine verdikleri desteği vurguladı.

RSF 46 açıklamıştı

İki hafta önce de Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) 46 gazetecinin 2021’de öldürüldüğünü açıklamış ve bu sayının, sayımın başladığı 1995 yılından bu yana en düşük seviyede olduğunu kaydetmişti.

IFJ’nin rakamları, Meksika’da yedi, Afganistan’da altı ve Yemen ile Hindistan’da dörder gazetecinin öldürüldüğünü listeleyen RSF verilerinden az bir farkla ayrıldı.

IFJ, bu sayının herhangi bir yıl için kaydedilen en az can kayıplarından biri olduğunu bildirdi.

Merkezi Brüksel’de bulunan IFJ yaptığı açıklamada, “Bu düşüş sevindirici bir haber olsa da, devam eden şiddet karşısında küçük bir teselli” ifadelerine yer verdi.

(GazeteKarınca)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑