Almanya

Published on Mayıs 31st, 2021

0

İbrahim Kaypakkaya Frankfurt’da anıldı

TKP/ML`nin kurucusu Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya katledilişinin 48. yılında, Almanya`nın Frankfurt Kentinde coşkulu ve kitlesel katılımla anıldı.

Opera meydanında PARTİZAN tarafından organize edilen anma etkinliği, İbrahim Kaypakkaya şahsında, TKP/ML’nin ölümsüzleşen 3. Genel Sekreteri Kazım Çelik, TKP/ML Kadrolarından Armenak Bakır, İsmail Oral  ve Mayıs ayında ölümsüzleşen; 1 Mayıs şehitleri, Deniz Yusuf Hüseyin, Sinan Cemgil, Nurhak şehitleri, Amed Zindanında dörtler, ve tüm dünyada devrim, sosyalizm ve komünizm mücadelesinde yitirilenler için saygı duruşuyla başlatıldı.

Saygı duruşunun ardından Partizan temsiclisi bir konuşma yaptı. Yapılan konuşmada;

“Katledilişinin 48 yılında İbrahim yoldaşı anmanın onun ortaya koyduğu politik görüşler temeinde mücadele etmek, Halk savaşı çizgisiyle Yeni demokratik devrimi gerçekleştirmek ve sosyalizmi kurmak için, proleter sınıf çizgisyle halk güçlerini doğru temelde örgütlemekten geçtiğine vurgu yapıldı. Kaypakkaya, Enternasyonal Proletaryanın MLM bilimiyle Proletarya partisi TKP/ML yi kurmuş tarihsel bir kuramcı ve önderdir. Proletarya partisini kurarak faşist devlete ve gerici sınıflara karşı en önemli mücadele aracı Partiyi kuran ve savaşarak kazanmak için Halk ordusunun temellerini atan, bizlere yürünecek yolu ve doğrultuyu gösterendir. Kaypakkaya yoldaşa şan olsun!” denilen konuşmanın ardından TKP/ML MK-SB’nin 18 Mayıs ile ilgili açıklaması ile Enternasyonal MLM parti ve örgütlerin açıklaması okundu.

Ortak deklerasyonun bitimi ardından, “Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi !, Yaşasın Marksizm, Leninizm, Maoizm !” ” Marx, Engels, Lenin, Stalin, Mao viva, viva, viva!” sloganları atıldı.

Alman Maoist yoldaşların da katılım sağladığı anma etkinliğinde, Klassenstandpunkt (Sınıf Bakış Açısı) dergisi adına Komünist Önder Kaypakkaya`yı anan ve Partizan ile devrimci dayanışma duygularının dile getirildiği Almanca bir konuşma gerçekleştirildi.

Konuşma ve açıklamaların ardından gerçekleşen müzik etkinliğinde, “18 Mayıs`ı Unutma“, “Buradayız“ ve  “TKP/ML marşı“ söylendi.

ADHK ve AvEG-Kon’un da temsilci düzeyinde destek verdiği anma etkinliği, Partizan andı ve atılan “Yaşasın Partimiz TKP/ML, Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya!” sloganlarıyla son buldu.

AHM- Frankfurt

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑