Kadın

Published on Aralık 12th, 2021

0

Hukuk örgütleri: Deniz Poyraz davasının peşindeyiz

Katledilen Deniz Poyraz’ın dava dosyasına dikkat çeken hukuk örgütleri, “Katliamın arkasındaki güçler henüz açığa çıkartılmamıştır. Karanlıkta hiçbir şey kalmasın diye davanın peşindeyiz” dedi.

İzmir Barosu, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), İnsan Hakları Gündemi Derneği, İnsan Hakları Haftası nedeniyle HDP İzmir il binasına yapılan silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın katili hakkında açılan davanın 29 Aralık’ta görülecek duruşması ve dosyaya ilişkin basın toplantısı düzenledi.

İzmir Barosu’nda düzenlenen toplantıya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, ÖHD İzmir Şube eşbaşkanı Mazlum Demirbağ, Deniz Poyraz’ın dava avukatları Türkan Aslan Ağaç ile Gurbet Uçar, İmdat Ataş, Mecit Yıldırım katıldı.

‘Hiçbir şey karanlıkta kalmasın’

Toplantıda konuşan İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, katliamının ülkenin yüreğine bomba gibi düştüğünü belirterek, siyasi iktidarın sürekli nefret dilini körüklemesi sonucu yaşandığına dikkati çekti.

HDP il binasında yapılan saldırıda sadece Deniz Poyraz’ın katledilmediğini söyleyen Özkan, “İfade özgürlüğü ve yaşam hakkına yönelik bir saldırı olmuştur. Sorumluların yargılanması için elimizden geleni yapacağız. Deniz Poyraz davası bizim davamızdır. Demokrasi ve hukuk devleti tesis edilmediği sürece yaşam hakkı sürekli risk altında olacaktır. Şu ana kadar görülen o ki yalnızca katil yargının karşısındadır. Arkasındaki güçler henüz açığa çıkartılmış değil. Bu davaya sahip çıkmamızın temel nedenlerinden biri de budur. Karanlıkta hiçbir şey kalsın istemiyoruz. Bütün kirli ilişkiler açığa çıksın. İzmir Barosu olarak 29 Aralık’ta görülecek olan duruşmaya müdahillik talebinde bulunacağız” şeklinde konuştu.

Dava raporlaştırılsın

İnsan Hakları Gündemi Derneği Başkanı Özlem Yılmaz ise son yıllarda Hrant Dink cinayeti ile başlayan Tahir Elçi ve Deniz Poyraz katliamı ile süren nefret cinayetlerinin devam ettiğini söyledi.

Yılmaz, “Bu cinayetler adım adım geliyorum diyor. HDP’ye yönelik saldırı ve katliam da bu kapsamda. Nefret dili büyüye büyüye geldi. Deniz Poyraz’ı katletti. Dernek olarak davanın etkin soruşturulması ve aydınlatılmasını istiyoruz. Ayrıca davanın dikkatli izlenip rapor haline getirilmesini istiyoruz. Çünkü rapor, daha sonraki davalarda önemli bir veri sunacaktır. Davanın aydınlatılması için takipçisi olacağız. Cinayetin aydınlatılmasını istiyoruz” diye konuştu.

ÇHD: katillerin peşindeyiz

ÇHD Genel Sekreteri Nergiz Tuba Aslan da, “Şu anda katliamı gerçekleştiren Onur Gencer yargılansa da biz biliyoruz ki bu katliam planlı, programlı yapılmıştır. Katliamla ilgili gerçek sorumluların yargılanması ve açığa çıkmasını istiyoruz. Şu ana kadar savcının yapması gerekenlerin hiç biri yapılmamıştır. Deniz Poyraz’ın dosyası başta olmak üzere tüm katliam dosyalarının aydınlatılmasının peşindeyiz. Sorumluların cezalandırılması için mücadele edeceğiz” diye belirtti.

‘Dosya kapatılmak isteniyor’

ÖHD üyesi avukatlardan Aryen Turan, katliamın ilk gününde tüm detayları ve delilleri toplamaya çalıştıklarını ifade ederek, hazırlanan iddianamedeki eksik ve yetersiz delilere dikkati çekti. Turan, hızlı bir şekilde eksik ve yetersiz hazırlanan iddianamenin dosyanın kapatılmasına yönelik olduğunu belirterek, “Dosyanın tüm detaylarının incelenmesi ve gerçek faillerin açığa çıkmasına yönelik mücadelemiz sürecektir” dedi.

Hukuk örgütleri, duyarlı tüm kamuoyunun 29 Aralık’ta İzmir’de görülecek olan Deniz Poyraz davasının takipçisi olması ve gerçeklerin açığa çıkması için ses olmasını istedi.

(GazeteKarınca)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑