Çin

Published on Aralık 29th, 2021

0

Hong Kong’da medya kuruluşuna polis baskını

Hong Kong’da Stand News adlı haber sitesine “Kışkırtıcı yayımlar paylaşma” gerekçesiyle 200’den fazla polisle baskın yapıldı. Yönetici ve editörler dahil 6 kişi gözaltına alındı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Özel İdari Bölgesi Hong Kong’da Stand News adlı haber sitesinin ofislerine 200’den fazla polisle baskın yapıldı. ‘Kışkırtıcı yayımlar paylaşmakla’ suçlanan medya kuruluşunda yönetici ve editörler dahil 6 kişi gözaltına alındı.

Bağımsız medya kuruluşu Hong Kong Free Press’in haberinde, 200’den fazla polisin haber sitesi Stand News’in ofisine baskın düzenlediği ifade edildi. Stand News’in ‘kışkırtıcı yayımlar paylaşmakla’ suçlandığı belirtilirken, medya kuruluşunun şef editörü Patrick Lam, eski genel yayın yönetmeni Chung Pui-kuen, Bilim kategorisi direktörü ve eski şef editör Chow Tat-chi’nin gözaltına alındığı aktarıldı. Haberde, Lam’in görevden alındığı belirtildi.

Gözaltına alınan diğer üç ismin ise yönetim kurulunda yer alan müzisyen Denise Ho, avukat Margaret Ng ve eski yönetim kurulu üyesi Christine Fang olduğu belirtildi.

HONG KONG GAZETECİLER DERNEĞİ: DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ

Hong Kong Gazeteciler Derneği (HKJA), polis baskınına ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Polis, bu sabah erken saatlerde (29 Aralık) Stand News’in altı personelini ‘kışkırtıcı yayınlar yapmak’ suçlamasıyla gözaltına aldı. Şu anda Stand News ofislerini arıyor. Hong Kong Gazeteciler Derneği (HKJA), polisin bir yıl içinde üst düzey medya mensuplarını defalarca gözaltın alması ve haber kuruluşlarının ofislerini aramasından derin endişe duyuyor. HKJA hükümeti basın özgürlüğünü korumaya çağırıyor.”

HONG KONG BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE 80. SIRAYA GERİLEDİ

Sınır Tanımayan Gazeteciler, (RSF) 2019’da yayımlanan ve “Çin, Yeni Dünya Medya Düzeni Peşinde” başlıklı bir önceki raporunda, Pekin’in gazeteciliğin rolüne nasıl son vermeye çalıştığını ve bunun yerine onu devlet propagandasının hizmetinde bir araç haline getirmeye çalıştığını göstermişti. Çin Halk Cumhuriyeti, 2021 RSF dünya basın özgürlüğü endeksinde, Kuzey Kore’nin sadece iki puan üzerinde 180 ülke arasında 177. sırada yer alıyor. Bir zamanlar basın özgürlüğünün kalesi olan Hong Kong’un özel idari bölgesi, endeksin 2002’de oluşturulmasıyla 18. sıradan 2021’de 80. sıraya geriledi.

(Evrensel)

Foto: Pixabay

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑