Hollanda

Published on Temmuz 28th, 2022

0

Hollandalı çiftçilerden yol kapatma eylemleri

Hollanda’da çiftçiler hükümetin azot emisyonunu azaltmaya yönelik aldığı kararı protesto etti. Dün sabahın erken saatlerinden itibaren Hollanda’nın birçok yerinde otoyolları kapatarak gerçekleştirilen eylemlerde, trafik ciddi bir şekilde aksadı. Birçok şehirde pek çok çiftçi, saman balyalarını ateşe verdi.

Çiftçileri Savunma Gücü grubunun genel sekreteri Sieta van Keimpema’nın “İnsanları sinirlendirirseniz karşılaşacağınız şey budur” dedi.

Hükümet, Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD) eski milletvekili Johan Remkes’in çiftçiler ve hükümet arasında yapılacak mazot görüşmelerinde arabulucu olarak atandığını duyurmuş, eylemci çiftçiler ise o kişiyle görüşmeyi kabul etmemişlerdi.

Hükümetin iklim ve azot salınımına ilişkin politikalarını protesto eden çiftçiler, temmuzun ilk haftalarından bu yana yol, liman bloke etme ve zincir marketlerin gıda dağıtım merkezlerinin önünü traktörlerle kapatma eylemleri gerçekleştiriyor.

Alberth Heijn, Jumbo, ALDI, Lidl, Vomar dahil birçok firmanın Veghel, Breda, Beilen, Woerden, Nieuwegein, Drachten, Heerenveen, Zwolle, Geldermalsen ve Nijkerk şehirlerindeki yaklaşık 20 gıda dağıtım merkezinin girişi kapatıldı.

Hollanda’da hükümet, yerel mahkemelerin iklim değişikliği hedeflerinin gerisinde kaldığı gerekçesiyle verdiği ihlal kararlarının ardından ülkenin çoğu bölgesinde emisyon salınımını yüzde 70, bazı bölgelerinde ise yüzde 95 azaltma hedefi koymuştu.

Çiftçiler, hayvan sayısının azaltılmasını isteyen hükümetin tarım ve çiftçilik faaliyetlerini yapılamaz hale getirdiğini düşünüyor. Hükümetin, büyük oranda azot emisyonuna sebep olduğu gerekçesiyle ineklerin sayısını azaltma kararını protesto eden çiftçiler, 22 Haziran’da Stroe kentinde bugüne kadarki gösterilerin en büyüğünü hayata geçirmişti.

Maliye Bakanlığına dayandırılan veriler göre, ülkede 2030’a kadar azot emisyonunu azaltmaya yönelik hedefler nedeniyle 11 bin 200 çiftliğin kapanması, 17 bin 600 çiftliğin ise mevcut hayvan sayısını üçte birden yarıya kadar azaltması gerekiyor.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑