Hollanda

Published on Haziran 25th, 2020

0

Hollanda siyasal islamı mercek altına aldı

Hollanda Meclisinin kurmuş olduğu komisyon Hollanda’daki siyasal İslamı masaya yatırdı. Hollanda’da başta Diyanet İşleri olmak üzere faaliyet gösteren bir çok İslami örgüt komisyon tarafından dinlendi.

Bu araştırmayı komisyon bir rapor haline getirerek açıkladı.

Komisyonun çalışmasında, Hollanda’daki camiler ile bunlara bağlı okul ve kurslara yurtdışından yapılan mali destek ve siyasal bağlantı üzerinde durdu.

Komisyona göre Türkiye, “Diyanet aracılığıyla ülkedeki Müslüman cemaati ve Türk toplumu üzerinde siyasi etki kurmaya çalışıyor”.
Komisyonun 240 sayfalık raporunda, yurtdışı finansörlerin Hollanda’daki cami ve okulları etkiledikleri belirtildi. Rapora göre bu etkileşim, Hollanda’nın temel değerlerini reddeden köktendinci mesajlar aracılığıyla gerçekleştiriyor.

Raporda, Türkiye’nin, Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla Hollanda’da yürüttüğü faaliyetlere dikkat çekilerek, bu konuda acilen harekete geçilmesi gerektiği vurgulandı.

“Paralel toplum oluşturabilir”

Soruşturma komisyonuna göre, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ne kadar para geldiğini belirlemek oldukça zor ve 148 camiye sahip olan Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) adına çalışan tüm imamlar, Türk hükümeti tarafından istihdam ediliyor.

Raporda, Türkiye’den gelen imamları görevlendiren Diyanet’in, cami cemaatleri ve Hollanda’daki Türk toplumu üzerinde siyasi etki kurmaya çalıştığı sonucuna varıldığı belirtildi. Raporda, Türkiye’nin izlediği politika ile ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

İslami kurallara göre yönetilen kimi ülkeler Hollanda’daki amaçlarına Diyanet ve ona bağlı camileri aracılığıyla ulaşmayı amaçlıyor. Söz konusu ülkeler Müslüman topluluklarımızın düşünce ve inanç yapısını görünür ya da görünmez biçimde etkilemeye çalışıyor. Bu durum, paralel topluma yol açabilir.”

Komisyon raporunda, Hollanda’daki birçok cami ve bunlara bağlı kuruluşlara Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’ten ciddi parasal destek geldiği de vurgulanarak, özellikle Selefi mezhebine mensup gençlerin, bu destek ışığında radikalleşme riski altında bulunduğu kaydedildi.

(demokrat haber hollanda)

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑