Hollanda

Published on Şubat 26th, 2021

0

Hollanda parlamentosu Çin’in Uygur politikasını ‘soykırım’ olarak tanıdı

Hollanda parlamentosu, Çin’in Uygur Türklerine ilişkin politikasını soykırım olarak kabul etti. Başbakan Mark Rutte’nin partisi karar teklifine karşı oyu verirken, Dışişleri Bakanı Stef Blok hükümetin ‘soykırım’ ifadesini kullanmak istemediğini söyledi.

Hollanda parlamentosu, Çin’in Uygur Türklerine ilişkin politikasını ‘soykırım’ olarak tanımladı. Hollanda, Pekin yönetiminin Uygur Türklerine ilişkin politikasını parlamentoda soykırım olarak kabul eden ilk Avrupa Birliği (AB) üyesi oldu. Perşembe günü yapılan oylamada Uygur azınlığa yönelik muamelenin soykırıma eş değer olduğu ifadesini taşıyan karar teklifi kabul edildi.

Kararda “Çin’de Uygur azınlığa karşı bir soykırım gerçekleşmektedir” ifadesi yer alırken, Çin yönetimi doğrudan sorumlu tutulmuyor. Metinde “Çin hükümetinin  doğumları engellemeye yönelik önlemleri ve cezalandırma kampları gibi uygulamaları Birleşmiş Milletler’in (BM) 260 sayılı kararı kapsamındadır” deniliyor. Kararda böylece, BM Genel Kurulu’nun ‘soykırım suçunun önlenmesine ve cezalandırılmasına dair’ 260 sayılı kararına atıfta bulunuluyor.

Muhafazakar Başbakan Mark Rutte’nin partisi VVD karar teklifine karşı oy kullandı. Kararın hükümet açısından bağlayıcılığı bulunmuyor, ancak sembolik önem taşıyor. Dışişleri Bakanı Stef Blok da durumun henüz BM ya da bir uluslararası mahkeme tarafından bu şekilde ilan edilmediğine işaret ederek Hollanda hükümetinin soykırım ifadesini kullanmak istemediğini kaydetti.

Çin’in BM nezdindeki daimi büyükelçisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada Batılı ülkeleri Uygur meselesini Çin’in içişlerine müdahale amacıyla kullanmakla suçlamıştı.

Kanada meclisi de bu hafta Uygurlara yönelik uygulamaları soykırım olarak nitelendiren bir kararı kabul etmiş ve ABD’nin ardından bu yönde adım atan ikinci ülke olmuştu. ABD’de eski dışişleri bakanı Mike Pompeo da görevdeki Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Uygurlarla ilgili olarak ‘soykırım’ ifadesini kullanmıştı. (Kaynak: DW Türkçe)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑