Hindistan

Published on Haziran 23rd, 2022

0

Hindistan’da sel: Assam’da 6 ayda 101 ölüm

Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde aşırı yağışlar sebebiyle yaşanan sellerde son 24 saatte 12 kişi yaşamını yitirdi. Aşırı yağış ve sellerin etkili olduğu komşu ülke Bangladeş’te de en az 40 kişi hayatını kaybetti.

Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde devam eden aşırı yağış ve seller sebebiyle son 24 saat içinde 12 kişi daha yaşamını yitirdi.

CNBC TV18 haber sitesinin aktardığına göre, Assam Eyaleti Afet Yönetim Kurumu (ASDMA) bugün (23 Haziran) eyaletteki son duruma ilişkin bir bülten yayınladı. Buna göre, 2022 yılının başından bu yana eyalette meydana gelen sel ve toprak kaymalarında toplam 101 kişi öldü.

Assam’da son 24 saat içinde hayatını kaybedenlerin arasında dört çocuğun da olduğu kaydedilen bültende, yağış ve sellerin eyaletin 36 ilçesinden 32’sinde etkili olduğu ve söz konusu bölgelerde yaşayan 5 milyonu aşkın kişinin sellerden etkilendiği bilgisi paylaşıldı.

Selden etkilenen 271 binden fazla kişi yardım kamplarına sığındı.

Bangladeş: 40 ölü

Muson yağmurlarının Haziran-Eylül aylarında etkili olduğu bölgedeki Bangladeş’te de son bir haftadır aşırı yağış ve seller yaşanıyor.

India Today haber sitesinin haberine göre, Bangladeş yönetimi konuyla ilgili bir açıklama yaparak en az 40 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Buna göre, 16-21 Haziran tarihleri arasında, Rangpur bölgesinde üç kişi, Mymensingh bölgesinde 15 kişi ve Sylhet bölgesinde 22 kişi öldü.

Bangladeş Başbakanı Sheikh Hasina da bir gün önce sellerden etkilenen gölgeyi ziyaret etti. Konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer ise durumun Sylhet ve Sunamganj bölgelerinde ciddiyetini koruduğunu, kuzeydeki bölgelerdeki durumda da hiçbir değişiklik olmadığını söyledi.

İklim krizi

Uluslararası Çevre ve Kalkınma Enstitüsünün (IIED) Ekim 2021’de yayınladığı bir araştırmada Hindistan’daki kuraklık, sel, sıcak hava dalgaları ve dolu fırtınaları gibi aşırı hava olaylarındaki artışın, ülkenin en yoksullarını evlerini terk etmek zorunda bırakacağına dikkat çekilmişti.

Birleşmiş Milletler Hükûmetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) de Bangladeş’te önümüzdeki on yıl içinde nüfusun yaklaşık yüzde 17’sinin iklim krizi sebebiyle yerinden edileceğini öngörmüştü.

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑