Makaleler

Published on Ocak 21st, 2022

0

Hindistan Seyyar Esnaflarının Birlik Dayanışma Günü – Osman Sirkeci


20 Ocak 2022 – Hindistan Seyyar Esnaflarının Birlik Dayanışma Günü… ZAMAN BİRLİK OLMA ZAMANIDIR! TÜM SOKAK ESNAFLARI, BİRLEŞİN!

Ulusal Sokak Satıcıları Konfederasyonu (NASVI) tarafından Aralık 2012’de Delhi’de düzenlenen sokak yemekleri festivali ve toplanan ulusal kongre başarıyla sonuçlandı. İskan ve Kentsel Yoksulluğu Önleme Bakanı Ajay Maken, ulusal sözleşmenin açılışını yaptı ve sokak satıcıları lehine güçlü ve etkili bir merkezi yasa getirmenin Hindistan Hükümeti’nin en önemli önceliklerinden biri olduğunu açıkladı.

NASVI, Hindistan çapında tüm üyelerini, gelecek parlamento oturumuna kadar kapsayıcı ve etkili bir merkezi yasanın çıkarılmasını sağlamak için yüksek bir motivasyonla çalışmaları sürdürme çağırısı yaptı.

Böylece Hindistanlı Seyyar Esnaflar için 20 Ocak 2013 ise Seyyar Satıcılar Günü olarak kutlanmak ve parlamentoda konuyu acilen gündeme getirmek için önemli bir fırsat olacaktır.

NASVI tarafından öne sürülen talepler ise;

20 Ocak Seyyar Satıcılar Günü’nü kabul edilsin ve kutlansın!

Kapsayıcı ve Etkili bir Federal Kanun Çıkarılsın!

Belediye Reformu Yapılsın!

Tüm Sokak Satıcılarına Lisans Verilsin!

Belediye Organlarının ve Polisin Yağma ve Terörüne Son Verilsin!

Ve NASVI Aralık 2012 tarihli açıklamasında tüm Hindistan sokak emekçilerini 20 Ocak 2013’te Seyyar Satıcılar Günü’nü en etkin bir şekilde kutlamaya çağırıyordu.

Ve 30 yıllık mücadelenin insan onuruna yaraşır bir ürünü olarak 2014 yılında dünyaca da bilinen örnek “Street Vending Act 2014” “Seyyar Satıcıların Geçim Kaynaklarının Güvenliği Sokak Ekonomisinin Düzenlenmesi kanunu yürürlüğe girecekti.

Dünyada ilk defa Sokak satıcıları günü 14 Kasım 2012’de kutlanmıştır. O günden itibaren 14 Kasım Dünya Sokak satıcılarının ulusal ve küresel ulusal ve küresel kalkınmaya katkılarının tanınması ve karşılaştıkları zorluklar konusunda kamuoyu bilincinin oluşturulması çağrı yapan bir gün olarak kutlanmaya başlanmıştır. 

Dünya nüfusunun %10’u ile 20 si arasında bir kesim geçimini Sokak Esnaflığı ve Sanatkarlığı yaparak sağlamaktadır. Sokak satıcılarının en temel hakkı olan çalışma hakları henüz küresel olarak kabul edilmemektedir. Evrensel temel insan hakkı olan çalışma hakları ellerinden alınmaktadır. Seyyar esnaflar her türlü tacize, ötekileştirmeye, ayrımcılığa, mallarına ve alın terlerine el konulmasına maruz kalmaktadırlar.

Seyyar satıcılar genellikle örgütlenme haklarından mahrum bırakıldıklarından, doğrudan kendi hayatlarını ve geleceklerini etkileyen kararların alınmasında temsil edilme haklarını kullanamamaktadırlar. Onların hiçbir sosyal güvenlikleri ve güvenceleri yoktur.

ACİL TALEPLER

Bu süreçte hiçbir yasal güvenceye sahip olmadıklarından seyyar satıcıların en acil talebi, en temel insan hakkı olan çalışma hakkına sahip olarak yaşamlarını sürdürme olanağına kavuşmaktır. Bu nedenle seyyar satıcılar tüm diğer çalışanlar emekçiler gibi;

  • örgütlenme, 
  • temsil edilme, 
  • sosyal güvenceye sahip olma 
  • eşit çalışma haklarına sahip olmayı talep etmektedirler.

DÜNYA VE TÜRKİYE

Nüfusu 8 milyara yaklaşan dünyada çalışma çağındaki nüfus yaklaşık 6,5 milyardır. Dünya Çalışma örgütü (ILO) verilerine göre yaklaşık 1,5 milyar çalışan, küresel ölçekte çeşitli sosyal güvenlik kurumları kapsamında sosyal güvenceye sahip olarak çalışmaktadır. Geri kalan 5 milyar tam ve yarı zamanlı çalışan ise hiçbir sosyal güvenceye sahip olmaksızın geçimini sağlamak zorundadır. 

Güvencesiz çalışan gezici tarım işçileri, internet pazarlamacıları ile birlikte 2 milyara yakın emekçi seyyar satıcılık, pazarcılık yapmakta, sokaklardan kâğıt toplamakta, sokak sanatçılığı yapmakta, evlere gündelik temizliğe gitmekte, inşaat, tamirat gibi gündelik işlerde çalışmakta, dar gelirlilerin ve yoksulların ihtiyaçlarını en ucuz koşullarda sağlamaktadırlar. Dünyanın yüzde biri tüm zenginliklerin kahir ekseriyetinin sahibi olurken yoksullarıyla dar gelirlileri ile dünya nüfusunun yüzde sekseni kendi aralarından yetiştirdikleri Sokak Girişimcileri ile, seyyar esnaflarıyla kendi yoksullukla bezenmiş kaderleriyle baş başa mücadele etmek zorunda bırakılmaktadırlar. 

Dünya çapındaki 2 milyar güvencesiz çalışan seyyar esnaf gibi Türkiye’de de çoluk, çocuk, emekli, göçmen, 6,5 milyonluk bir emek ordusu geçimlerini sokaklarda günübirlik işlerde, pazarlarda, seyyar satıcılık, gündelikçilik, hurdacılık, atık toplayıcılığı yaparak sağlamaya çalışmaktadırlar. 

TÜRKİYE SEYYAR ESNAF VE SANATKARLAR MECLİSİNE DOĞRU

Küresel örneklerde olduğu gibi İzmir Seyyar Esnaf ve Sanatkârlar Meclisi de Türkiye’nin bütün illerinden seyyar satıcılar, seyyar esnaflar, pazarcılar, gevrekçiler, atık toplayıcıları, hurdacılar tarafından kurulan dernek yöneticilerine de birlik ve beraberliğimiz için kalıcı adımlar atma çağrımızı bir kez daha iletiyoruz. 6 milyon seyyar esnafımızı daha insanca yaşamak, sosyal güvenliğe kavuşmak, kendileriyle ilgili verilecek kararlarda söz sahibi olma hakkını almak üzere birleşmeye davet ediyor.

Bu gün ile birlikte tüm sokak satıcılarının birbirlerini desteklemek için dayanışmalarını ifade etmek ve örgütlenmek için birlikte çalışmayı güçlendirmektedirler. Kendilerine karşı gelişen olaylar karşısında daha duyarlı olmaktadırlar. Sorunun lokal değil tüm ülke çapında olduğunun biraz daha farkına varmaktadırlar. Marmaris’te, Erzincan’da kendilerini yakan seyyarların durumlarına sahip çıkmak, aileleri ile dayanışmada bulunmak gibi.

Marmaris’te seyyar kömürcülük yapan 63 yaşındaki Süleyman Ekici’ye çare üretmek yerine kendisini yakarak hayatına son vermeye mahkûm eden zihniyetin de aktif katılımcı toplumcu belediyecilik vizyonuyla değiştirilmesini diliyoruz.

ZAMAN BİRLİK OLMA ZAMANIDIR! TÜM SOKAK ESNAFLARI, BİRLEŞİN!


Dr. Osman SİRKECİ
Sokak Ekonomisti – Street Economist
20.01.2022

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑