Ekonomi

Published on Şubat 14th, 2022

0

HDP’liler Kartal Meydanı’nda zamları protesto etti

HDP Kartal’da eylem yaptı, zamları protesto etti. Dün Kartal Meydanı’nda yapılan eylemde, artan faturalar, icralar, borç krizleri ve intiharların sorumlusunun iktidar olduğu belirtilerek, zamlarla halkın yoksulluğunun derinleştirildiğine dikkat çekildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kartal İlçe örgütünün çağrısıyla Kartal Meydanı’nda zamları protesto eylemi yapıldı. Patronları zenginleştirmek için krizin yükünü emekçilerinin sırtına yıkan, yoksulluğu derinleştiren iktidar, zamlara karşı yapılan eylemlerde de polis şiddetini artırdı.

HDP ilçe binasını abluka altına polis yürüyüş yapılmasını engellemeye çalıştı. Kartal Meydanı’nda toplanan HDP’liler, zamların geri alınmasını istedi.

Eylemde açıklama yapan HDP Kartal İlçe Eşbaşkanı Ayşegül Sincar, saray ahalisi ve yandaşları hariç halkın büyük bir yoksulluk içinde olduğunu vurguladı. İşsizlik ve yükselen enflasyona işaret eden Sincar, iktidar blokunun imtiyaz ve suç ekonomisi yarattığını söyledi.

Krizin faturalardaki artış, icralar, iflaslar, borç krizleri ve intiharlar şeklinde yansıdığına dikkat çeken Sincar, sorumlusunun iktidar olduğuna dikkat çekti.

İhale çeteleri ve bürokratik saray oligarşisinin siyaset ve devlet idaresindeki karanlık odaklarla ittifak kurduğunu söyleyen Sincar, bu ittifakı “kartel ittifakı” olarak nitelendirdi. Kartel ittifakı ile Türkiye’deki mali kaynakları parsellendiğini vurgulayan Sincar, “Türkiye halklarına ise fahiş zamlar, yeni vergiler ve yurttaşlık haklarından feragat etme dayatılmaktadır” diye konuştu.

Ukrayna ve Ortadoğu’daki gelişmelere de değinen Sincar, “İç ve dış politikada değer üretmekten uzak, siyasi pragmatizm ve çıkarı esas alan; halkları ve barışı tercih etmek yerine çatışmayı ve ihtilafı tercih eden bir iktidar bloku gerçekliği ile karşı karşıyayız.  Bu sebeple, içerideki çoklu krizler ile küresel siyasetteki fay hatları AKP-MHP ittifakının rejim krizini derinleştirmektedir” dedi.

“Debara me nabe, geçinemiyoruz” yazılı dövizler taşıyan HDP’liler, “AKP-MHP istifa”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Zamlar geri alınsın” sloganlarıyla eylemlerini sona erdirdi. (ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑