Türkiye

Published on Ağustos 20th, 2022

0

HDP’den Şenyaşarların Adalet Nöbeti’ne ziyaret

Adalet Nöbeti’nin 530. gününde olan Şenyaşar ailesini, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki ziyaret etti. AKP’nin maşası haline gelen yargının AKP’yi korumak için Şenyaşar ailesine adalet sağlamadığını kaydeden Oluç ve Tiryaki, aileyle birlikte adalet mücadelesi yürüteceklerini söyledi. 

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’ın, Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti 530. gününde.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, Urfa Milletvekili Ömer Öcalan Şenyaşar ailesine destek ziyaretinde bulundu. Ferit ve Emine Şenyaşar heyete bilgi verdi.

Söz alan Adalet Bakanlığının Kürtler ve HDP lehine davaları yönlendirdiğini ama Şenyaşar ailesi için adım atmadığını kaydetti. Oluç, “İkincisi AKP, adında adalet var ama en büyük adaletsizliğin yaratıcısı olan bir partiden bahsediyoruz. Buradaki adaletsizliğin arkasında niye duruyor AKP? Çünkü çıkarı var, çünkü kendi milletvekili bu işin azmettiricisi. Kendi vekilini ve çıkarlarını korumak için, onların yargılamalarını engellemek için AKP en büyük adaletsizliği yapıyor. Türkiye’de bugün adaletin yani yargı kurumunun hangi durumda olduğunu görmek istiyorsanız örneği buradadır ve çok net bir örnektir” dedi. 

Oluç, şöyle devam etti: “AKP’nin yargı kurumunu nasıl etkilediğini, adaletsizliğin Türkiye’de adım adım nasıl geliştiğini görmek istiyorsanız yine Urfa Adliyesinin önüne geleceksiniz ve Şenyaşar ailesinin 530 gündür sürdürdüğü adalet nöbetine bakacaksınız. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı sıfatıyla Erdoğan bu gerçeği bilmiyor mu, biliyor. Niye adım atmıyor çünkü kendi çıkarı var. Olayın içinde kendi vekili var, kendi partisi var. Bunun için adım atmıyor.” 

Oluç, aileyle birlikte adalet mücadelesini yürüteceklerini kaydetti.

Tiryaki ise, olayların bir kısmının faili meçhul olarak bilindiğini ve bir kısmının ikna olduğunu söyledi. Tiyaki, “Fakat Şenyaşar ailesinin başına getirilen şey güpegündüz, kameraların ve yüzlerce insanın gözleri önünde gerçekleştirilmiştir. Bu biçimde delillerin karartılması, katillerin saklanmasıdır kamuoyunu rahatsız eden şey. Emine ana ve Şenyaşar ailesi bir kutup yıldızı gibi geleceği görmemizi sağlıyor, yolumuzu aydınlatıyor. Eğer bu ülkeye adalet gelecekse başka yerlerde aramaya gerek yok. Adalet gelecekse tam olarak buradan gelecek, Urfa Adliyesinin önünde gelecek. Şenyaşar ailesinin başına getirilenlerin hesabı sorulmadan hiç kimse rahat uyumamalı, uyuyamamalıdır. Çünkü adaletsizliğin en büyük örneklerinden birini bu kentte yaşadık. Umarım en kısa sürede bunu araştırmakla, aydınlatmakla görevli olanlar görevlerinin gereğini yerine getirirler. Şenyaşar ailesinin acılarını dindiremezler ama bir nebze de olsa vicdanları rahatlatacak bir adım atılmış olur. Biz sonuna kadar Emine ananın yanında olacağız. Bu cinayetin aydınlatılması için bizler de bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

(Etha)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑