Irkçılık

Published on Ağustos 3rd, 2021

0

HDP: Türkiye Êzidî soykırımını tanımalı, saldırganlıktan vazgeçmeli

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, Êzidî soykırımının yedinci yıldönümünde yaptığı açıklamada Türkiye’yi bu soykırımı tanımaya ve saldırgan politikalarından vazgeçmeye çağırdı.

Yazılı bir açıklama yapan Tülay Hatimoğulları, “Bugün IŞİD’in Êzidî halkına yönelik uyguladığı soykırımın 7. yıldönümü. IŞİD’e bağlı çeteler, Şengal’de aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu 5 binden fazla Êzidî Kürt’ü katletti. Binlercesini rehin aldı, yüzbinlerce Êzidîyi kadim topraklarını terk etmeye zorladı ve binlerce çocuk ve kadın kaçırıldı” dedi.

Açıklamada devamla şunlar belirtildi: “IŞİD tarafından gerçekleştirilen bu barbarca saldırı, Êzidîlerin katliamlar ve fermanlarla yazılmış tarihinde ve kolektif belleğinde yeni bir kara sayfa, 74. ferman olarak yer aldı. Mezopotamya’da Êzidîler, tarih boyunca bölgeyi işgal eden güçler tarafından baskılara maruz kalarak, katliamlara uğratıldı. 15 Haziran 2016 tarihinde, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, IŞİD’in Êzidîlere yönelik soykırım işlediğini deklare etti.

Katliam ve ferman silsilesine karşın, direnerek kendi inançlarını, kültürlerini, varlıklarını koruyan Êzidîler bu toprakların kadim halklarındandır. Türkiye, Êzidî katliamını soykırım olarak tanımalıdır. Şengal’e dönük tehditkâr ve saldırgan politikalardan vazgeçmelidir. Türkiye, katliamın ardından Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Êzidîlerin güven içerisinde yaşamlarını sürdürmeleri sağlamalı, Êzidî kimliğini ve inancını koruyucu önlem ve tedbirler almalıdır. Halen IŞİD’in elinde esir tutulan Ezîdî kadın ve çocukların özgürleşmesi için ciddi adımlar atılmalıdır, bu utanca seyirci kalmaya devam edilmemelidir.

3 Ağustos Şengal Katliamı’nın 7’nci yıldönümünde tarihleri boyunca baskı, zulüm ve soykırım uygulamalarına maruz kalan Êzidî halkının yanında olduğumuzu bu vesile ile tekrar ifade ediyor, IŞİD tarafından hunharca katledilen Êzidîleri saygı ile anıyoruz. Soykırımlara, katliamlara ve insanlık dışı uygulamalara karşı bütün insanlığı mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑