Mültecilik

Published on Temmuz 29th, 2021

0

HDP: Mültecilere karşı ırkçı söylemlere izin vermeyeceğiz

Mültecilere karşı ırkçı söylemlere ve mülteciliğin araçsallaştırılmasına izin vermeyeceğini kaydeden HDP Göçmen ve Mülteciler Komisyonu ile Halklar ve İnançlar Komisyonu,  göçlerin kaynağı olan dış müdahaleler, yoksulluk, savaş, siyasi krizler ve benzeri yıkım süreçlerinin ortadan kaldırılmasını esas alan ilkeli ve yapıcı politikaların hayata geçirilmesini savunmaya devam edeceklerini belirtti. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Göçmen ve Mülteciler Komisyonu ile Halklar ve İnançlar Komisyonu, mültecilere karşı ırkçı söylemlere ve mülteciliğin araçsallaştırılmasına ilişkin açıklama yaptı.

Suriye, Afganistan, Libya ve pek çok ülkenin AKP-MHP blokunun da aralarında yer aldığı yabancı güçlerin müdahaleleri sonucu iç savaşlarla boğuştuğu kaydedilen açıklamada, savaş sonucu Türkiye üzerinden Avrupa’ya yönelen yoğun göç dalgalarına karşı farklı kesimlerden, insan haklarını ve özgürlükleri hiçe sayan ilkesiz tutumlar görüldüğü belirtildi.

AKP-MHP İktidarının sığınmacıları araçsallaştırarak ve şantaj malzemesi haline getirerek Türkiye’de olduğu gibi, Suriye’de de demografik yapıya ve siyasi çözüm kanallarına sistematik biçimde ve alenen müdahale etmesine rağmen Avrupa Birliği liderleri başta olmak üzere uluslararası toplumun bu tehlikeli oyuna tolerans göstermesini HDP olarak her platformda bir eleştiri konusu yapmaya devam edileceğinin altı çizilen açıklamada, “Mültecilik sorununu yaratan politikalara karşı çıkmak ile mültecilerin haklarını yok saymanın aynı şey olmadığını bütün taraflara tekrar hatırlatmayı görev biliyoruz. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası aktörler mültecilerin yaşam ve sığınma hakkının garanti altına alınmasını sağlayacak ortak bir mekanizmanın oluşturulmasına odaklanmalıdır. HDP olarak göçlerin kaynağı olan dış müdahaleler, yoksulluk, savaş, siyasi krizler ve benzeri yıkım süreçlerinin ortadan kaldırılmasını esas alan ilkeli ve yapıcı politikaların hayata geçirilmesini savunmaya devam edeceğiz” denildi.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑