Türkiye

Published on Eylül 27th, 2022

0

HDP, Mersin’deki saldırıyı hem kınadı hem de 2015 seçimleri öncesini hatırlattı

HDP “Şiddet karşısında demokratik siyaseti ısrarla savunma ve uygulama tutumumuzu sürdüreceğiz” açıklaması yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin’de bir polisin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın imzasıyla yayımlanan açıklamada HDP saldırıyı kınadı. Ancak ‘seçim öncesine’ işaret etti. Haziran-Kasım 2015 seçim dönemini hatırlattı. Şiddet karşısında demokratik siyaseti savunacaklarını duyurdu.

HDP’nin açıklaması şöyle:

“Özellikle seçimlere yaklaşmakta olduğumuz bugünlerde ortalığı bulandırmak, yeni bir şiddet dalgasını ve provokasyonları, Haziran-Kasım 2015 dönemindeki gibi kullanmak amacında olanların bu hevesleri karşısında suskun kalınamaz.

“Demokratik siyaset alanını daraltmak ve işlevsiz hale getirmek amacında olanların bu hesabını boşa çıkarmak hepimizin demokratik görevidir.

“Mersin’de yaşanmış olan saldırıyı kınıyor ve karanlıkta bırakılan noktaların da aydınlatılmasının gerekliliğini vurguluyoruz.

“HDP olarak bizler, şiddet karşısında demokratik siyaseti ısrarla savunma ve uygulama tutumumuzu sürdüreceğiz.”

Mersin’deki saldırı

Mersin’de dün gece saatlerinde polisevine yönelik  saldırısında Sedat Gezer isimli polis hayatını kaybetmiş, bir polis de yaralanmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saldırının ardından gittiği Mersin’de yaptığı açıklamada eylemi PKK’nin gerçekleştirdiğini söylemişti.

İçişleri Bakanlığı da sabah saatlerinde yazılı bir açıklama yaparak saldırıyı gerçekleştiren iki kişiden birinin kimlik tespitinin yapıldığını duyurmuş, kişinin ismini Dilşah Ercan olarak vermişti.

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑