Irkçılık

Published on Aralık 19th, 2021

0

HDP: Maraş Katliamı’nın üzerinden 43 geçmesine rağmen sorumlular açığa çıkarılmadı

Maraş’ta 43 yıl önce yaşanan Alevi Katliamı’yla ilgili HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Katliamın üzerinden 43 yıl geçti, ancak uzantıları devletin derinliklerine inen güçler, tam olarak açığa çıkarılmadı. Adaletin yerini bulması için devlet başta Aleviler olmak üzere bu katliamın kurbanı olan tüm kesimlere karşı bir özür borçludur” denildi.

Maraş’ta Alevilere yönelik katliamın 43. yılı nedeniyle HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları yazılı bir açıklama yaptı.

43 yıl önce 19-25 Aralık 1978 tarihleri arasında Maraş’ta Alevilere, Kürtlere ve solculara yönelik gerçekleşen katliamda yüzün üzerinde canın hayatını kaybettiğini dile getiren Hatimoğulları, “Binden fazlası yaralandı, yüzlerce ev ve iş yeri tahrip edildi. Maraş’ta yaşanan kıyımdan sağ kalanlar ise baskı altında göçe zorlandı. Bu kıyım sonucunda demografik yapısı değiştirilen Maraş önemli oranda Alevisizleştirildi. Bu topraklar, aradan geçen bunca zaman içinde Alevilerin güven ve huzur içinde yaşayabildikleri bir ülke haline gelmedi. Bugün halen Alevilerin evleri işaretlenmekte, farklı toplumsal kesimlere ve kimliklere karşı ötekileştirme, ayrımcılık ve nefret söylemleri devam etmektedir” diye belirtti.

“DEVLET KATLİAMIN KURBANI OLAN BÜTÜN KESİMLERDEN ÖZÜR DİLEMELİDİR”

Katliamın üzerinden 43 yıl geçti, ancak uzantıların devletin derinliklerine inen güçlerin tam olarak açığa çıkarılmadığını vurgulayan Hatimoğulları, “Yaşanan acılarla yüzleşilmedi, katliamda yakınlarını kaybedenlerden etkili bir şekilde özür dilenmedi. Adaletin yerini bulması için devlet başta Aleviler olmak üzere bu katliamın kurbanı olan tüm kesimlere karşı bir özür borçludur. Maraş’ta katledilen canların birçoğunun cesetleri yığınlar halinde toplu mezarlara gömüldüğünden, ailelerin başlarında acılarını yaşayacakları mezar yerleri bile yoktur hâlâ. TBMM bünyesinde kurulacak Hakikat ve Adalet Komisyonu, Maraş Katliamı ve tarihimizdeki tüm insan hakları ihlallerini ve insanlık suçlarını aydınlatmak için önemli bir adım olacaktır” dedi.

“KATLİAMIN SORUMLULARI AÇIĞA ÇIKARILMADAN DEMOKRATİKLEŞİLEMEZ”

AKP-MHP iktidarı ve Meclis çoğunluğunun, bu katliamla ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılmasını engellemekten vazgeçmesi gerektiği çağrısında bulunan Hatimoğulları şunları dile getirdi:

“Türkiye, geçmişindeki utançlarla yüzleşmeden, Aleviler, Kürtler ve bu toprağın zenginlikleri olan tüm azınlıklara karşı işlenmiş katliam ve tertipler açığa çıkarılmadan, sorumluları tarih karşısında mahkûm edilmeden demokratikleşemez. İktidar, bu yıl da katliamın Maraş’ta anılmasına izin vermeyerek böyle bir zihniyete sahip olmadığını açığa vurmuştur. Yeni katliamlar yaşamamak için, Maraş’ın unutturulması yönündeki girişim ve çabaları kabullenmeyeceğiz. Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta, Roboski’de ve coğrafyamızın her bir köşesinde, hayatlarını benzer insanlık suçları sonucu kaybetmiş canlarımızın acısını içimizde yaşıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi. (PİRHA)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑