Makaleler

Published on Ocak 18th, 2022

0

HDP kapatılmak değil, çökertilmek isteniyor | Turgay Çelik


AKP tarihten gelen şark kurnazlığı ile Halkların Demokratik Partisi (HDP)’yi  kapatma yerine hazine yardımı ve milletvekillerini cezalandırma yöntemini uygulayarak çökertmek istiyorlar.  Kayyum atayarak HDP’li belediyelere de çökmediler mi? Bunun başka izahı yok.

 Açık açık HDP binalarına saldırı düzenliyorlar. Bir basın açıklamasını bile devletin bütün kolluk güçleri ile zaman zaman orantısız güç kullanarak engelliyorlar, halka korku salarak, sindirerek HDP’nin hareket alanlarını da daraltarak kendi tabanından koparıp,  yalnızlaştırmanın peşindeler. MHP’nin tutumu ise HDP’nin derhal kapatılmasıdır. Sürekli bu konuda çağrı yapıyor

HDP’ye yönelik saldırılar ve uygulamalar bir  stratejidir. Devletin zora dayalı tekçi anlayışı değişmediği sürece tarih sürekli kendini yeniler. Hiçbir şey değişmez. Burada geri çekilen sol muhalefetin de artık neyse bu üçüncü yol modelleri artık harekete geçmeli, kendini görünür kılmalı, dağınıklıktan çıkıp toparlanmalılar.

HDP’ye olan saldırı soladır emekçi yğınlarınadır aynı zamanda toplumsal muhalefetedir Türkiye’de büyük bir adalet krizi var. Artık adalet kurumu öyle bir hal aldı ki tamamen bir güce indirgendi. AKP-MHP iktidar bloğu devletin zor aygıtını kullanarak halkı korkutup ve sindirerek iktidarını bırakmamak için merkezileşip kalıcılaşmaya çalışıyorlar.

AKP azınlıklata olsa tekrar iktidar olmanın hesabını yapıyor ve bu konuda her türlü manevrayı da yapacaktır.

7 Haziran’dan bu tarafa AKP seçim kazanamıyor sürekli saldırılarla topluma korku salma Ama görüldükü sandık AKP karşıtı güçleri bir araya getirdi AKP ne yapıyorsa  karşı cepheyi bir türlü dağıtamıyor ve bunu yapamadığı gibi karşı cephedeki partileri de karıştırarak sonuç alma peşindeler. Bütün hesabı HDP’yi yalnızlaştırmaktır.

Bugünlerde İstanbul Belediyesinin beş yüzün üzerinde teröristi işe aldı demesinin altında yatan politika, Kürtlere Türkiye’nin her tarafında dünyayı dar etmektir,  izole etme politikasıdır. Burada HDP yi iyice köşeye sıkıştırarak yalnızlaştırmaktır  İktidar bloğunun bu saldırgan politikalarının amacını HDP yönetim kadrosu ve  seçmeni iyi biliyorlar iyide mobilize oluyorlar sorun burada Her ne kadar CHP’li belediye olsa da hesap muhalefet bloğunu HDP’den uzak tutmak, yan yana getirmemektir. Bu durumda önemli olan CHP’nin ve muhalefet bloğunun  tutumudur.

Muhalefetin Artık AKP -MHP  Faşist bloğunu HDP olmadan iktidardan indirmenin zor olduğu, hatta imkansız bu bilinen gerçekliktir.  Bugünkü siyasi iklimde HDP kilit noktadır. Muhalefet bu gerçekliği görmezden gelmemelidir.


Turgay Çelik – 18.01.2022

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑