Irkçılık

Published on Aralık 28th, 2021

0

HDP ilçe binasına saldırı protesto edildi: Bizi korkutamazsınız

HDP Bahçelievler ilçe binasına yapılan saldırı protesto edildi. İlçe binasını ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Saldırılardan iktidar ve ortakları sorumludur.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bahçelievler İlçe Örgütü binasına yönelik silahlı ve bıçaklı saldırıda 2 kişi yaralandı.

Saldırı haberinin duyulması üzerine ilçe binasına gelen partililer, Şirinevler Meydanı’na geçerek açıklama yapmak istedi. Türk polisi partilileri engellemeye çalıştı.

Engellemeye tepki gösteren HDP İstanbul il Eşbaşkanı İlknur Birol, “Faşist zihniyet bilsin ki; HDP diz çökmedi, çökmeyecek. Öldürmekle boynumuzun eğileceğini düşünüyorlarsa akıllarından şaşarım. Biz halkız. Daha önce nasıl bu planları bertaraf ettiysek yine ederiz. Omzunda apolet olan, elinde güç olduğunu zanneden bu faşist zihniyet ülkeden defolup gidene kadar mücadele edeceğiz. Bu saldırılar sistematiktir. Bilin ki dimdik ayakta olacağız. Korkmuyoruz, sinmiyoruz. Size biat etmedik, etmeyeceğiz” dedi.

Birol, “Herkes bilsin ki boynumuzu vermeyiz. Uysal koyun zannetmeyin bizi. Senelerce yaktınız, katlettiniz ama yine buradayız. Sizden büyük halk var. Ne Kürdü korkutabilirsiniz ne de devrimcileri yıldırabilirsiniz” diye belirtti.

Demokratik bir ülkeyi inşa edeceklerinin altını çizen Birol, “Cinayet, katillik, hırsızlık sizde. Bu ülke inşası sizinle olmuyor. Sizden büyük halk var dedik. Bu bütün demokrasi güçlerine yapılan bir saldırıdır.  Kim bilir hangi yaldızlı koltukta, karanlık odalarda planlar yaparak partimizi sindirmeye çalışıyorlar. Onlara buradan, ilçemizin önünden sesleniyorum: Plan yapmayın, bozacağız. Biz yolumuzu açacağız” şeklinde konuştu.

Ardından söz alan HDP Milletvekili Züleyha Gülüm ise “Katilleri engellemeyenler bugün yine bizi engellemek istiyor. Üstelik bunu bir katliam girişimin olduğu anda yapıyorlar. İstediğiniz kadar bunu yapın, asla geri çekilmeyeceğiz. Partimizin Eş Genel Başkanı Mithat Sancar gelene kadar burada oturma eylemine devam edeceği” diye konuştu.

OTURMA EYLEMİ

Halk oturma eylemine devam ediyor. Oturma eyleminin yanı sıra ilçe önündeki polis ablukası da sürüyor. Halk, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın ziyaretini bekledi. Desteğe gelen sosyalist parti temsilcileri de söz alarak saldırıyı kınadı.

Sancar: Saldırılardan iktidar ve ortakları sorumludur

Saldırı düzenlenen ve iki kişinin yaralandığı Bahçelievler İlçe binasını ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Kaos planlarından medet umanlar var” diyerek, HDP’yi hergün hedef gösterenlerin bu saldırılardan sorumlu olduğunu belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Mithat Sancar, öğlen saatlerinde saldırı düzenlenen ve iki kişinin yaralandığı partisinin Bahçelievler ilçe binasını ziyaret etti.

Saldırıyı oturma eylemi ile protesto eden kitlenin karşıladığı Sancar, açıklamalarda bulundu.

Sancar, saldırının Roboskî Katliamı’nın yıldönümü ve İzmir’de Deniz Poyraz’ın katledilmesi ilgili duruşmaya bir gün kala yapıldığını hatırlattı. 

Sancar, şöyle konuştu.

EN BAŞTA DA İÇİŞLERİ BAKANI SORUMLUDUR, HESABINI VERECEKTİR

“Her gün HDP’yi hedef gösteren iktidar ve iktidarın temsilcileri, iktidar ortakları ve onların yaydığı nefret dili bu saldırıların asıl sorumlusudur. Saldırıları hazırlayan zemin nefret, hedef gösterme politikalarıdır. Korkularıdır. HDP’den korkuyorlar. Her gün yeni bir söylemlerle hedef göstermeye devam ediyorlar. Bu politikaları da boşa çıkaracağız, bundan şüpheniz olmasın. Her gün televizyonlarda bizi hedef gösteren iktidar temsilcileri, en başta İçişleri Bakanı bu saldırıların siyasi sorumlusudur ve bunun da hesabını mutlaka verecektir. İktidar da verecektir. 

BU İKTİDARI DURDURACAĞIZ

Bir daha böyle bir saldırıyı önlemenin yolu nereden geçiyor, bunu biliyoruz. Kararlı mücadeleden ve büyüyen dayanışmadan geçiyor. Daha da güçlü bir dayanışma ile bütün demokrasi güçlerini bir araya getirerek, ırkçı politikalara, nefret söylemine ve bizleri demokrasi güçlerini bizleri hedef gösteren, sindirmek için her türlü çabayı harcayan bu iktidara karşı ortak mücadeleyi büyüterek mutlaka bu iktidarı durduracağız. Bu zihniyeti mutlaka yeneceğiz, bundan kimsenin şüphesi olmasın. 

İKTİDARI KAYBETME KORKUSUYLA HER TÜRLÜ KAOSA ZEMİN HAZIRLAYACAK

Bu iktidar daha geçtiğimiz günlerde Umut Kitabevi davasının cezasızlıkla sonuçlanmasını sağlamıştır. Bu iktidar JİTEM davalarında cezasızlığın sağlanmasını sağlamıştır. Ayrıca yeni katliam planları yapanların yararlanabileceği her türlü siyasi zemini yürütmektedir. Bunun temelinde gitme, kaybetme korkusu yatıyor. Kaybedeceğini gördükçe korkusu artıyor. İktidara kaybettirecek asıl gücün HDP ve HDP ile birlikte hareket ettiği geniş demokrasi ittifakı olduğunu da biliyor. Bu iktidar kaybetme korkusu ile her türlü kaos planına zemin hazırlayacak oyunlara da girişecektir. Bunu da biliyoruz. Deniz Poyraz yoldaşımız katlettiğinde bunu söylemiştik. O zaman ortaya konan dayanışma bu planların durmasını sağlamıştı. Şimdi yeni bir denemeye girişmeye çalışıyorlar. 

KORKU BİZİM SEMTİMİZE UĞRAMAZ

Hiçbir provokasyon ve kaos planı, HDP’nin demokratik siyasetteki ısrarını bozamayacaktır. HDP’nin demokrasi ittifakını en geniş şekilde oluşturma çabalarını engelleyemeyecektir. HDP’nin bu ülkeye her kesimi kapsayan adil büyük barışı mücadelesine engel olmayacaktır. Bunu bir kez daha bu çirkin ve kirli saldırı dolayısıyla bütün halkımıza haykırmak istiyoruz. En ufak bir karamsarlığın ve korkuya, kaygıya, umutsuzluğa asla yer yoktur. Korku asıl iktidar sarmıştır, korku bizim semtimize uğramaz. Biz cesaretle mücadelemize, umut için çabamızı halkımızın geleceği için bu ülkede barış demokrasi ve adalet için yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Sözümüzdür, yarın da Deniz Poyraz davasının ilk duruşması yapılacaktır. Orada da hep birlikte en geniş dayanışmayı, en geniş katılımı göreceğiz. İşte bu kirli oyunları bu planları durduracak asıl büyük güç bu dayanışmadır. Demokrasi güçlerinin bütün çevrelerle birlikte bu dayanışmayı ve ortak mücadeleyi büyütmesidir. Bunu da yapacağız, sözümüz olsun. Tekrar hepimize geçmiş olsun. Yolumuz açık olsun.”

Açıklama sonrasında desteğe gelen parti temsilcileri, HDP üyeleri ve Sancar hep birlikte ilçe örgütüne geçti. Burada kısa bir görüşme yapan Sancar partililere geçmiş olsun dileklerini ileterek ilçeden ayrıldı. (ANF)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑